» Üniversite Ve MEB Çalışanlarının Ücret Adaletsizliği Sona Ersin

Üniversite Ve MEB Çalışanlarının Ücret Adaletsizliği Sona Ersin

Anayasamızın 10 uncu maddesinde; …Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. denilerek, Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar şeklinde hüküm bulunmaktadır. Ayrıca, Anayasamızın 55 inci maddesinde ise, Ücret emeğin karşılığıdır. Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır denilmektedir.
Paylas
Üniversite Ve MEB Çalışanlarının Ücret Adaletsizliği Sona Ersin
Ekonomi - 09 Haziran 2011, Perşembe 20:24:39
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anayasa Mahkemesi'nin, 10 uncu madde ile ilgili yorumu ise, aynı hukuksal durum içerisinde olanların aynı hukuksal durum içerisinde değerlendirilmesi, farklı hukuksal durum içerisinde olanların ise, farklı hukuksal durum içerisinde değerlendirilmeleri gerektiği şeklindedir.
Ücret seviyelerinin düşüklüğü yanında, kamu çalışanları arasında büyük bir ücret adaletsizliği yaşanmaktadır. Kamudaki ücret adaletsizliğini dört başlıkta toplayabiliriz:
En düşük ücretle en yüksek ücret arasındaki makas farkının büyüklüğü,
Eşit işe eşit ücret ödenmemesi,
Kamu kurumları arasındaki ücret farklılıkları,
Özellikle kamuda büyük bir ücret adaletsizliği bulunduğu, tüm kesimlerce kabul edilen bir gerçektir. Gerek aynı kurumda çalışan memurların ücretlerinde ortaya çıkan ücret uçurumları gerekse değişik kurumlarda aynı işi yapan memurların maaşlarındaki farklılıklar, Anayasamızın 55. maddesinde ifadesini bulan "adaletli ücret" ilkesine aykırı bir durum arz etmekte, kamudaki adaleti ve iş barışını bozan en önemli unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
Nitekim Üniversitelerde çalışan şef kadrosundaki bir memur, TRT'de çalışan bir şeften 1250 TL, Maliyedekinden 580 TL, PTT çalışandan 520 TL, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığındakinden 500 TL ve Sağlık Bakanlığında çalışan şef memurdan 450 TL DAHA AZ MAAŞ ALMAKTADIR. Milli Eğitimde çalışan şef memurun ücreti Üniversitedeki şeften farklı değildir.
 
Türkiye Kamu-Sen olarak bu durumun düzeltilmesi amacıyla yürüttüğümüz faaliyetlere bağlı olarak 2006 yılında uygulamaya konulan "denge tazminatı", 2008 yılında "ek ödeme" adıyla yeniden düzenlenmişti. 2008 yılı toplu görüşmelerinde imzalanan mutabakat metninde "halen 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre ödenmekte olan ek ödemenin, eşit işe eşit ücret prensibine uygun olarak 2012 yılı ortasına kadar kademeli bir şekilde artırılması" hükmü yer almaktaydı. Aradan geçen yaklaşık 3 yılda hükümet tarafından bu yönde hiçbir adımın atılmaması, bugün memurlarımızın en önemli sorunu olan ücret konusunu içinden çıkılamaz bir hale getirmektedir. 2008 yılında varılan mutabakat uyarınca ücret adaletsizliğinin 2011 yılı sonuna kadar tamamen giderilmesi zorunludur. Oysa şu anda yaklaşık 1 milyon 500 bin kamu görevlisi emsallerinden aylık 200 TL ila 1250 TL arasında daha düşük maaş almaktadır. Yetkililer 2008 yılı toplu görüşmelerinde, bu denli büyük bir uçurumun bir defada kapatılmasının bütçe imkânları çerçevesinde mümkün olmadığını, zamana yayılacak ve dönemler halinde yapılacak iyileştirmelerle kamuda eşit işe eşit ücret ilkesinin hayata geçirileceğini ifade etmiştir. Bu sorunun dört yıllık bir süre içinde çözüme kavuşturulması mutabakat metnine eklenmiştir. Ancak 2011 yılının ortalarına gelinmiş olunmasına rağmen Üniversite ve Milli Eğitimde çalışan memurlara, öğretmenlere ve akademisyenlere reva görülen ücret zulmü hala devam etmektedir.
 
Her gün farklı konularda bir veya iki Kanun Hükmünde Kararname çıkaran Hükümetin, Üniversite ve Milli Eğitimde görev yapan memur, öğretmen ve akademisyenlere reva görülen ücret zulmünü ortadan kaldırmak için ne diye beklemektedir?
 
Türk Eğitim-Sen
İstanbul Bölge Başkanı
Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir