» Türkiye Afet Eğitiminde atağa Kalkmalı

Türkiye Afet Eğitiminde atağa Kalkmalı

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) ve AYSADER tarafından 14 – 17 Kasım 2013 tarihlerinde, Antalya - Belek Sentido Zeynep Resort Otelde gerçekleştirilen Uluslararası katılımlı 1. Ulusal Afet ve Afet Eğitimi Kongresinde bilim, bürokrasi, medya, sivil toplum temsilcileri ile alanında tanınmışş uzmanlar katılarak, tebliğ, görüş ve önerilerini sundular
Paylas
Türkiye Afet Eğitiminde atağa Kalkmalı
Ekonomi - 22 Kasım 2013, Cuma 18:07:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

4 gün süren kongrenin afet eğitimi ile ilgili ana konular çerçevesinde, davetli ve katılımcı profili ile geniş bir yelpazeye hitap ettiğini söyleyen Kongre ve Sendika Başkanı Gürkan Avcı, “Kongremizde, doğal afetler afetlerle mücadele yapılması gerekenler ve ilk müdahale teknikleri, afet tıbbı, afet eğitimi ve yeterlilikler gibi konular ele alındı. Deneyim sahibi bürokratlarımız, akademisyenlerimiz, hekimlerimiz, doğal afetlerle ilgili hizmet veren kurum ve kuruluşlarımız bir araya geldi. Bağımsız oturumlarla ülkemiz geleceğine yönelik kapsamlı bir dizi paneller düzenledik. Konularla ilgili kurs ve tatbikat organize ederek teorik ve pratik bilgileri tüm katılımcılara sunmayı hedefledik” diye konuştu.

 

DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, Deprem ülkesi olan Türkiye’de afet eğitiminin çok yetersiz olduğunu, okul merkezli olarak öğrenci ve velilerin ivedilikle eğitime alınması gerektiğini kaydettiği konuşmasında şunları söyledi;

 

Ülkemizin sorunlarının doğru çözümlere kavuşturulmasına yönelik Arge çalışmaları yapmak, kongre, sempozyum ve bilimsel toplantılar düzenleyerek ülke sorunlarımızın önlenmesi sendikamızın temel görevleri arasındadır. Yozlaşmış klasik sendikal anlayış yerine sendikacılıkta yeni, etkin ve çağdaş etkinliklerle rol model olmaya devam ediyoruz. Sendikamız uzmanlık alanlarımızla ilgili tüm dallarda olduğu gibi Afet ve Afet Eğitimi konusunda da geliştirici, iyileştirici çalışmalara katkıda bulunmayı en önemli görevlerinden biri olarak görmektedir. Bu anlamda kongremizin halkımızın bilinçlenmesine önemli katkılarda bulunduğunu düşünüyorum.

 

Afet ve afet eğitimi konusunda öğrenilmesi gereken hemen çoğu şeyin öğrenebileceği en efektif yerlerin okul olduğunu ve öğretmenlerin afet eğitimi konusunda bilgilendirilmelerinin ve hizmet içi kurslara alınmaları gerektiğine inanıyorum.

 

Afet eğitimi konusunda tüm vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi gerekiyor. Doğal afetlerde yapılması gerekenler, ilk müdahale teknikleri, afet tıbbı, afet eğitimi ve yeterlilikler gibi konular da teorik ve pratik bilgiler doğrultusunda tüm halkımızı, öğretmen, öğrenci ve velilerimizin eğitime tabi tutulması büyük bir ihtiyaç haline gelmiştir.

 

Kongre sonuç bildirgemizi başta iktidar partisi olmak üzere tüm siyasi partilerimize, ilgili tüm bakanlıklarımıza, sorumlu bütün kurum ve kuruluşlarımıza göndererek ve komu oyuna deklere ederek yüksek bir farkındalık yaratmak ve yetkilileri göreve davet etmek istiyoruz.

 

-Afet eğitimi konusunda okullar merkez olarak planlanmalı, Öğretmenler afet eğitimi konusunda hizmetiçi kurslara alınarak öğrenci ve velilerin eğitilmesi sağlanmalıdır.

 

-İlkokul ve orta öğretim sınıflarında afetlerden korunma ve güvenli yaşam alanları ile ilgili kazanımlar-disiplinler konulara uyarlanarak işlenmelidir.

 

-Askerlik görevini yapan er ve erbaşlara afet ve ilk yardım kurslarının verilerek afetlere müdahale edebilecek nitelikte eğitim sağlanmalıdır.

 

-Eğitim fakültelerine alınan kredilerde ‘afet ve acil durum’ adıyla bir dersin yer alması sağlanmalıdır.

 

-Afet eğitimi konusunda internet üzerinden e-eğitim yapılmalıdır.

 

-Seçmeli derslere afet ve risk yönetimi-eğitimi dersi veya afet eğitimi ile ilgili üniteler konulmalıdır.

 

-Okullarda ilkyardım ve psikolojik destek eğitimi  verilmelidir.

 

-Okullardaki sosyal faaliyetlerin çalışmalarını yapabilmeleri için seçmeli derslerin en az bir saati kulüp çalışmalarının çalışmalarına ayrılmalıdır.

 

-Bütün hastanelerde ‘Afet Triajı’ eğitimi verilmelidir. İyi ve güncel bir triaj sistemi oluşturulmalıdır.

 

-Tüm üniversitelerde afet müdahale, arama ve kurtarma ekipleri oluşturulmalıdır. Bu ekiplerin eğitimi sağlanarak üniversitelerce fon ayrılmalıdır.

 

-Afet eğitimi anasınıfından itibaren oyun-bulmaca şeklinde işlenmeli ve kavratılmalıdır.

 

-Toplum tabanlı bir afet eğitim-yönetimine geçilmeli, tepeden tabanlı afet eğitim-yönetimi terk edilmelidir.

 

-Afet eğitim ve yönetimi ile ilgili sanatsal faaliyetler yapılarak örnek teşkil edecek eserler oluşturulmalıdır.

 

-Doğal afetlerin yaşandığı bölgelerde eğitim-öğretim mevcut şartlara göre düzenlenmeli, formal eğitimde ısrar edilmemelidir.

 

-STK’lara özel bir afet fonu ayrılmalıdır.

 

-Türkiye afetlerle ilgili olarak kriz yönetiminden risk yönetimi anlayışına geçmelidir.

 

-STK’ların afet eğitimi ile ilgili olarak uluslar arası fonlardan yararlanabilmesi için projeler hakkında bilgilendirilmelidir.

 

-1959-7269/1 Afet kanunu güncellenmelidir.

 

-Bütün planlamalar İSO 22301:2012’ye göre yapılmalıdır.

 

-Deprem sonrasında binaların hasar tespit çalışmaları yapılırken/yapıldıktan sonra orta ve hafif hasarlı binalara yetkili kurumlarca hiçbir şekilde oturma izni verilmemelidir.

 

-Televizyonlar başta olmak üzere medya organlarında günde afet bilinci kazandırmak amacı ile eğitici reklam ve kamu spotlarının yayınlanması sağlanmalıdır.

 

-Afet eğitimi konusunda farklı kurum ve kuruluşlar tarafından verilen bilgi ve eğitim faaliyetlerinin standardize edilmesi.

 

-Afetlere müdahale yönetim ve triaj alanında acil tıp uzmanlarının da eğitim faaliyetlerindeki yetki ve sorumlulukları artırılmalıdır.

 

-Birinci derecede deprem riski olan ve fay hatları üzerindeki bölgeler ağaçlandırılarak imara kesinlikle açılmamalıdır.

 

-Afet eğitim içinde amatör telsiz kullanımı dersleri de verilerek telsiz kullanımını yaygın hale getirilmelidir.

 

-Beyaz eşya ve mobilya üretici servislerinin eşyaları sabitlemesini zorunlu hale getirilmesini sağlayacak yasal mevzuat çıkarılmalıdır.

 

-Milli hasılamızın yüzde 30’unu üreten ve ciddi deprem riskiyle karşı karşıya bulunan İstanbul’daki olası hasarın minimize edilmesi amacıyla fabrikalar, sanayi tesisleri ve bazı üniversiteler Anadolu’ya risksiz bölgelere taşınmalıdır.

 

Afet sonrası müdahaleden ziyade afet öncesi çalışmalar yapılarak, önlemler alınmalı ve risk yönetimine geçilmelidir.

 

İmar planı yapılırken uzmanlardan, bilirkişilerden oluşan  yerbilimcilerin de dâhil olduğu bir komisyondan onay alınmalı, imar planları, siyasilerin kararlarına ve bazı müteahhitlerin isteklerine bırakılmamalıdır.

 

Hastanelere eğitim ve tatbikatlar düzenli aralıklarla tekrarlanmalı ve gerekli raporlar tutulmalıdır. Hastanelerde afet durumlarında kullanılabilecek klinikler oluşturulmalıdır.

Kan bankası durumu vs durumlarını gösterir bölgesel ve ulusal e-program oluşturularak kamunun hizmetine sunulmalıdır.

 

İnsan kaynaklı orman yangınlarının en aza indirilmesi açısından piknik alanları ormanlardan uzak alanlara taşınmalı, ormana yakın yerlerde piknik yapılması yasaklanmalıdır.

 

Acil çağrı merkezleri tek bir numarada toplanmalı, çok numara yerine tek numara kullanılmalıdır.

 

Çadır kentlerde bulaşıcı hastalıklar, konteynır (prefabrik) evlere oranla daha hızlı ve daha fazla olduğundan çadır kentler yerine prefabrik evler tercih edilmelidir.

 

Yeni yapılacak olan yerleşim yerlerinin(özel veya kamu) hepsinde sığınak şartı getirilmelidir.

 

Evlerde, işyerlerinde yangın söndürücü ve erken uyarı sistemi bulundurma şartı getirilmelidir. Yönetmeliklerce desteklenmelidir.

 

Şehrin belirli ve kritik bölgelerinde yangın söndürme tankları konulmalıdır.

 

Yeni yapılacak olan binaların deprem bölgelerinde uygun şekilde esneklik katsayısı şartı getirilmelidir. Bu durum ilgili yönetmelik ve kanunlarca desteklenmelidir.

 

Sivil savunmaya ait radyo ve televizyonlar kurularak doğal afetler öncesinde, sırasında ve sonrasında yayın yapabilmeleri sağlanmalıdır.

 

-Afet konusunda uluslar arası ve yerel akreditasyon yapılmalıdır.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir