» M.Hanefi Bostan:Öğretmeni Şikayet Hattı İptal Edilsin

M.Hanefi Bostan:Öğretmeni Şikayet Hattı İptal Edilsin

Milli Eğitim Bakanlığı sanki eğitimin ve eğitimcilerin bütün sorunlarını çözmüş gibi, bir de kamuoyunda öğretmeni şikâyet hattı olarak algılanan Alo 147 hattını kurdu. Maşallah, Suphanallah
Paylas
M.Hanefi Bostan:Öğretmeni Şikayet Hattı İptal Edilsin
Ekonomi - 26 Ocak 2012, Perşembe 07:55:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenle öğrenciyi ve veliyi kaynaştıracak projeler yerine, ayrışmayı, kavgayı, öğretmen-öğrenci, öğretmen-veli husumetini artıracak faaliyetler içerisine girmeyi mi yeğliyor? Böyle bir uygulamayla Öğretmen pespaye hale mi getirilmek isteniyor? Böyle bir anlayışla eğitimi sağlıklı sürdürmek, eğitimde kaliteyi artırmak mümkün mü?

 

Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinin 06.01.2012 tarih ve 2012/02 sayılı Genelgesinde, Bakanlığınıza gelecek her türlü talep, şikâyet, görüş, öneri, ihbar ve soruların etkin, hızlı bir çözüme kavuşturulması ve süratle cevaplanması için; yapılacak başvuruların ülke genelinde kabulünü, müracaatların Bakanlıktan izlenebilmesini, bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılmasını sağlamak amacıyla Türkiye genelinde tek bir telefon numarası ile ulaşılabilen Millî Eğilim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM) "Alo 147" hattının 01 Mart 2012 tarihinden itibaren hizmete gireceği, İletişim Merkezi’ne ihbar ve şikâyette bulunanların isimlerinin gizli kalmasını istemeleri halinde, ihbar ve şikâyetlerin soyut ve genel nitelikte olmaması, kişi ve/veya olay belirtilmesinin zorunlu olmasının gerektiği, İletişim Merkezi’ne yapılan başvurulardan gerekli görülenlerin ilgisine göre Rehberlik ve Denetim Başkanlığına ya da il iletişim merkezi destek bürolarına gönderileceği belirtilmiştir.  

 

   Türk Eğitim-Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, bu uygulamanın suistimale açık olduğunu, soyut ve asılsız şikâyetler sebebiyle öğretmenlerimizin mağduriyetine yol açabileceğini belirterek, Genelge’nin iptalini talep ettik.

 

Bu uygulama, suistimale açık olduğu için muhakkak ki bazı handikapları da beraberinde getirecektir. Her ne kadar ilgi sayılı Genelge’de, şikâyetçilerin isim vermek istememesi halinde, yapılan şikâyetlerin soyut ve genel nitelikte olmaması, kişi ve/veya olay belirtilmesinin zorunlu olmasının gerektiği belirtilmiş ise de, şikâyetin somut olgulara dayanıp dayanmadığının telefon üzerinden kontrol ve denetiminin yapılabilmesi mümkün değildir. Eğitim personeline herhangi bir sebepten dolayı husumet besleyen, rahatsızlık vermek isteyen kişiler, isimlerini gizli tutarak, asılsız ihbar ve şikâyetlerde bulunabileceklerdir. Bu şikâyetler değerlendirmeye alındığı takdirde de, Genelge’nin amacının tersine, bu konu ile görevlendirilen personel ve denetmenler boş yere mesai harcamış olacak, diğer yandan şikâyet edilen eğitimciler açısından çalışma huzur ve şevkinin bozulmasına, eğitim-öğretim hayatının olumsuz yönde etkilenmesine sebep olunacaktır.

 

Diğer yandan Alo 147 hattına gelen ihbar ve şikâyetlerin, öğretmenlerin performans değerlendirmesinde esas alınacağı yönünde Sendikamıza duyumlar ulaşmaktadır. Bu duyumların gerçek olması durumunda, soyut ve asılsız şikâyetler sebebiyle bazı öğretmenlerimizin mağdur olma ihtimali bulunmaktadır. Performans değerlendirmelerinde objektif kriterlerin esas alınması, soyut ve gerçeğe aykırı şikâyetlerle konunun suistimal edilmesine izin verilmemesi gerekmektedir.

 

  Yukarıda izah ettiğimiz nedenlerle, suistimale açık olan Millî Eğilim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM) "Alo 147" hattı uygulamasını 01.03.2012 tarihinden itibaren uygulamaya sokacak olan ilgi sayılı Genelge’nin iptal edilerek, asılsız ihbar ve şikâyetlerle eğitim-öğretim hayatına zarar verilmesinin engellenmesini Türk Eğitim Sen olarak 25 Ocak 2012 tarihinde resmen talep ettik.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

 

Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen

İstanbul İl Başkanı

 

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir