» Hükümetin Hayat Pahalılığından Haberi Var mı?

Hükümetin Hayat Pahalılığından Haberi Var mı?

MHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kalaycı Emekliler ve çalışan hakları hakkında eleştirilerde bulundu
Paylas
Hükümetin Hayat Pahalılığından Haberi Var mı?
Ekonomi - 02 Mart 2016, Çarşamba 18:45:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ASGARİ ÜCRET BİLE YIL İÇİNDE AZALIYOR

Gerek kamu gerekse özel sektör çalışanları üzerinde ağır vergi yükü bulunmaktadır. Vergi kesintileri nedeniyle çalışanların eline geçen aylık ya da ücret, yılbaşına göre geçen aylar içinde giderek gerilemektedir. İktisat öğretisinde "sabit gelirli" olarak tanımlanan çalışanlar bu vergi politikalarıyla "azalan gelirli" hâline gelmiştir.

Asgari ücretlinin bile vergi tarifesinden dolayı vergi oranı yükselmekte ve bu vergi artışından dolayı yıl içinde ücreti azalmaktadır. Bu durum, vergideki adaletsiz yapıyı açık bir biçimde ortaya koymaktadır. Çalışanların vergi yükü mutlaka hafifletilmelidir.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Çalışma Bakanı, geçtiğimiz günlerde emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir düzenlemenin olmayacağını söyleyerek milyonların umutlarını yıkmış, hüsrana uğratmıştır. Emeklilikte yaşa takılanlar, AKP'ye de takılmışlardır.

Emeklilikte yaşa takılanların dertleri erken emeklilik değildir, haklarını almaktır. Kazanılmış hakların verilmemesinin, bir haksızlığın giderilmemesinin, hiçbir haklı gerekçesi olamaz.

Emeklilikte yaşa takılanların kimine 5, kimine 10 sene vurmuş, yaşı nedeniyle kimse işe almıyor, maddi imkânsızlıktan çocuklarını okutamıyor, ailesinin geçimini sağlayamıyorlar. Bu insanlar ne yerler, ne içerler hiç düşünüyor musunuz? Emeklilikte yaşa takılanları görmezden gelmemeli, geçmişte yapılanlara takılmamalı, onlar için bahaneler üretilmemelidir. MHP bu sorunun çözüme kavuşturulması için gerekli desteği ve katkıyı vermeye hazırdır. Bu amaçla, kanun teklifi ve birçok önerge de vermiştir.

EMEKLİLER, ALDIKLARI PARAYLA NASIL GEÇİNSİNLER?

Emeklilerimizin geçim kaygısı duymadan, onuruna yaraşır bir hayat sürmesini temin etmek devletin önemli ve öncelikli görevlerinden biridir. Emekliler aldıkları aylıkla ay sonunu getirememekte, birçoğu borç batağına girmiş, geçim sıkıntısı çekmektedir. Emekli aylığı bugün milyonlarca kişinin tek gelir kaynağıdır. Aldıkları parayla nasıl geçinsinler? Emekliler aldığı aylıkla kendi giderlerini karşılayamazken bir de işsiz kalan çocuğuna ve onun ailesine bakmak durumunda kalmışlardır.

HÜKÛMETİN, HAYAT PAHALILIĞINDAN HABERİ VAR MIDIR?

Emekliye sürekli masal okuyan Hükûmetin yaptığı zamlardan ve hayat pahalılığından acaba haberi var mıdır? Acaba gıda fiyatlarından, tüketim bedelinin yarısını aşan vergilerin yanı sıra, açık ve gizli zamlarla iyice kabaran elektrik, su ve doğal gaz faturasından bilgileri var mıdır?

"Sağlık hizmetleri ücretsiz." diyorlar ama muayene parası, katılma payı, reçete parası, kutu parası, fark ücreti diye yapılan kesintiler nedeniyle emekliler maaşının ne olduğunu bile bilememektedir.

ENFLASYON KAYIPLARI TELAFİ EDİLMELİ

AKP Hükûmeti yandaş sendika eliyle kamu çalışanlarını ve emeklilerini oyuna getirmiştir. Özellikle, 2014 ve 2015 yıllarında ciddi boyutta ekonomik kayba uğrayan kamu çalışanları ile emeklilerin uğratıldığı zarar giderilmemiştir. Kamu işçilerinin toplu sözleşmeyle sağladıkları imkânların dahi gerisinde kalınmıştır. Enflasyon kayıplarının telafisi amacıyla çalışanlara ve emeklilere mutlaka iyileştirme zammı verilmelidir.

30 YILI AŞAN HİZMETİN EMEKLİ İKRAMİYELERİ ÖDENMELİ

Anayasa Mahkemesi otuz fiilî hizmet yılından fazla süreler için emekli ikramiyesi ödenmesine engel olan yasal düzenlemeyi 7 Ocak 2015 tarihinden geçerli olarak iptal etmiştir. Ancak, uygulamada 7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli olanlar otuz yıldan fazla hizmet yıllarına isabet eden emekli ikramiyesini alamamıştır. Açılan dava üzerine bu tutarın ödenmesi gerektiği idare mahkemeleri ve Danıştay tarafından kabul edilmiştir. Yargı kararları da dikkate alınarak, gerekli yasal düzenleme yapılmalı, emeklinin mahkemelerde sürünmesi önlenmelidir.

EK ÖDEMELER EMEKLİ AYLIĞINA YANSITILMALI

Kamu çalışanlarına başta döner sermaye gibi çeşitli adlar altında ödenmekte olan bazı ek ödemeler emekli aylığına yansıtılmamaktadır. Özel sektörde ücret gelirinin düşük gösterildiğinin tespiti hâlinde bir dünya idari para cezası kesilmekte iken kamunun kendi çalışanlarının gelirlerini düşük göstermesi büyük bir çelişkidir ve doğru değildir. Bu itibarla, kamu çalışanlarına yapılan tüm ek ödemelerin emekli aylığına yansıtılmasını sağlayacak yasal düzenleme bir an önce yapılmalıdır.

DİSİPLİN CEZALARININ AFFI İÇİN DÜZENLEME YAPILMALI

Kamu Personeli Danışma Kurulunda hayata geçirilmesi için görüş birliğine varılan konulardan birisi, disiplin cezalarının affı ve yeniden düzenlenmesidir. Ancak, bugüne kadar anılan düzenleme yapılmamıştır.

DAHA ÖNCE ALAMAYAN MEMURLARA BİR DERECE VERİLMELİ

Memur ve diğer kamu görevlilerinden, bir derece hakkından daha önce yararlanmamış olanlara, mevcut eşitsizliğin giderilmesi amacıyla bir derece verilmesi için de düzenlenme yapılması gerekmektedir.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir