» 200 Bin Üniversite Öğrencisi Af Bekliyor

200 Bin Üniversite Öğrencisi Af Bekliyor

Bilindiği üzere, 12 Temmuz 2012 tarihli 28351 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6353 sayılı Kanunun 11. Maddesinde yer alan ve 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanun’a eklenen geçici 63. Madde ile “süresi içinde başvurmamaları nedeniyle” 2547 sayılı Kanunun geçici 58. Maddesinden yararlanamayanlar, “bu maddenin (63. madde) yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ilişiklerinin kesildiği yüksek öğretim kurumuna başvuruda bulunmaları halinde geçici 58. Maddede yer alan esaslara göre, takip eden eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine başlayabilirler” hükmü getirilmiştir
Paylas
200 Bin Üniversite Öğrencisi Af Bekliyor
Sağlık - 21 Ekim 2013, Pazartesi 19:05:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu hükme göre, kayıt yenilemek için beş aylık süreyi kaçıranlar, süre sınırlaması olmaksızın aftan yararlanacaklardır. Ancak ne hikmetse, kanun değişikliğinde, 6111 sayılı Kanunun yürürlük tarihi esas alınmıştır. Buna göre, söz konusu düzenlemeden sadece 25 Şubat 2011 tarihine kadar üniversitelerden ilişiği kesilen lisans ve yüksek lisans öğrencileri faydalanabilmektedir.

 

          Bu eksik düzenleme birçok lisans ve yüksek lisans öğrencisinin mağduriyetine sebep oldu. Nitekim 25 Şubat 2011- 24 Mayıs 2012 tarihleri arasında üniversitelerden ilişiği kesilen öğrencilerin sayısı Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre; 106 bin 791 kişidir. Bugün bu öğrencilerin sayısının 150 bin ile 200 bin arasında olduğu tahmin edilmektedir. 25 Şubat 2011 tarihinden bu yana üniversitelerden ilişiği kesilen lisans ve yüksek lisans öğrencilerin ilişik kesme nedenleri arasında maddi, ailevi, yurt yetersizliği ve sağlık sorunları başta gelmektedir.

 

          Görüldüğü gibi 200 bine yakın üniversite öğrencisi yapılan öğrenci affından yararlanamamıştır. Bu durum büyük mağduriyetlere ve huzursuzluklara neden olmuştur. Bu haksızlık, mağdur lisans ve yüksek lisans öğrencilerin mağduriyetleri giderilerek sona erdirilmelidir. Haksızlığın ortadan kaldırılması için,  bir an önce Yüksek Öğrenim Kanunun 44. Maddesi ile aynı kanunun geçici 63. Maddesinde küçük değişiklikler yapılması gerekmektedir. Gerekli kanuni değişikliklerin Kasım ayına kadar yapılarak mağdur lisans ve yüksek lisans öğrencilerin ara sınavlardan önce üniversitelere dönüşleri sağlanmalı ve bir yıl daha kaybetmelerinin önüne geçilmelidir. 

       

          Eğitim ve öğretim hakkı her Türk vatandaşının vazgeçilmez hakkıdır. Bu hak Anayasamız tarafından teminat altına alınmıştır. Nitekim Anayasamızın Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi başlıklı 42. Maddesinde şu hususlara yer verilmektedir:

“Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.

Devlet, maddî imkânlardan yoksun başarılı öğrencilerin, öğrenimlerini sürdürebilmeleri amacı ile burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar. Devlet, durumları sebebiyle özel eğitime ihtiyacı olanları topluma yararlı kılacak tedbirleri alır.

 Eğitim ve öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma ve inceleme ile ilgili faaliyetler yürütülür. Bu faaliyetler her ne suretle olursa olsun engellenemez.

 Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez”.

 

          Kanun değişikliği yapılmadan söz konusu haksızlık ve mağduriyetlerin ortadan kaldırılması mümkün değildir. Bu nedenle TBMM’de konu ile ilgili kanuni değişiklikler vakit geçirilmeden bir an önce yapılarak lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin maruz kaldığı mağduriyet ve haksızlıklar giderilmelidir. Gerçi MHP milletvekilleri tarafından 12 Haziran 2013 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sorunun çözülmesi için bir kanun teklifi verilmiş, ancak bu kanun değişikliği teklifi TBMM’nin ilgili kurullarında henüz görüşülmemiştir.

 

          25 Şubat 2011 tarihinden sonra maddi, ailevi, yurt yetersizliği,  sağlık ve benzeri sorunlar nedeniyle üniversitelerden ilişiği kesilen lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için TBMM’nin vakit geçirmeksizin harekete geçmesi gerekmektedir. Bizden hatırlatması…

 

 

            Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen

İstanbul İl Başkanı

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir