» TÜBİTAK Şirketle Değil Bilim Ve Teknoloji İle Uğraşmalı

TÜBİTAK Şirketle Değil Bilim Ve Teknoloji İle Uğraşmalı

TBMM Genel Kurul’unda birden çok kanun teklifinin birleştirilmesi ile oluşturulan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi yani Torba Kanun’un 1.bölümü üzerine MHP Grubu adına söz alan MHP Antalya Milletvekili Doç.Dr.Mehmet Günal sözlerine “AKP Hükümeti Torba Kanun yapmayı klasik hale getirdi.” diyerek başladı.
Paylas
TÜBİTAK Şirketle Değil Bilim Ve Teknoloji İle Uğraşmalı
Siyaset - 28 Haziran 2012, Perşembe 20:09:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sayıştay ve EPDK’nın denetim özelliğinin elinden alınmasını ve bu konuda yapılan gerekçesiz düzenlemelere değinen Günal, TÜBİTAK ve ÖSYM’nin şirket kurmasını “TÜBİTAK’ın İşi Şirket Kurmak değil!” diye eleştirdi. AKP’nin siyasi politikaları yüzünden şahibe altında bıraktığı Kamu İhale Kurumu hakkında “AKP’nin KİK’te Yaman Çelişkisi!” yorumunu yapan Günal sözlerini yardıma muhtaçlık oranının yeni hesaplaması ile emeklilerin ve asgari ücretlilerin neredeyse tamamına yakınının yardıma muhtaç hâle geldiğinin AKP Hükûmeti tarafından itirafı olduğunu söyleyerek tamamladı.

 

Torba Kanun AKP Klasiği Oldu!”

Yine bir AKP klasiğiyle karşı karşıyayız. Yine yasama yılı dönem sonu geliyor. Yine her şeyin içinde olduğu alakasız bir torba hatta çorba bir kanun teklifi dayatmayla çıkarılıyor. AKP Hükûmeti kanun tasarısı hazırlayamıyor mu? Bakanlar bu tekliflerin arkasına duramıyor mu? Teklif hâlinde gelince Plan ve Bütçe Komisyonu Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü gibi çalışıyor ve söylediğimiz düzeltmeler de dikkate alınmıyor,  boş yere emek harcıyoruz. Kendilerinin de haberi olmayan şeyler torbanın içine sokuşturuluyor, 35 tane ayrı kanun ve kanun hükmünde kararnameyi içeriyor. Hükûmetin getirdiği tasarı teklif hâlinde imzalanmıştır.

Muhalefet olarak biz teklif verdiğimiz zaman Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü “Bunun bu kanunla alakası yok, bu önergeyi kabul etmiyoruz.” diyor. Ama bu teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna kim sevk ediyor? TBMM Başkanlığı. Dolayısıyla Başkanlık Divanı olarak Sayın Başkanı uyarıyorum. Torba haline getirilen teklifin içerisinde Adalet Komisyonu, Sanayi, Teknoloji Komisyonu ve Millî Eğitim Komisyonuyla ilgili bir sürü ilgisiz, alakasız şey var., Seçmenlerle ilgili, seçim kütükleriyle ilgili kanunun Plan ve Bütçe Komisyonunda ne işi var? “Acelemiz var.” Deniyor, biz de “Günaydın, şimdiye kadar niye getirmediniz? Getirdiğiniz neyi görüşmedik, gece yarılarına kadar çalışmadık mı? Allah rahmet eylesin Kalkınma Bakanlığı oldu DPT’nin eskiden her konuda görüşü alınırdı, tabi kanun teklifi olunca alınmıyor.

 

 

EPDK ve Sayıştay’ın Denetim Yetkileri Elinden Alınıyor!

 

TÜBİTAK, onun yanı sıra Sayıştayla ilgili enerji denetimiyle ilgili husus almışsınız. Neymiş? “EPDK yapamıyor…”  EPDK yapamıyorsa soruşturma açın, siz niye duruyorsunuz orada? İlgili bakan yok mu? EPDK‘nın elemanı yetersizse, destek verelim, Bakanlık alsın. Saçma bir mantık var bir tanesinde “Enerji dağıtım şirketlerini denetleyemiyor.” diye alıyoruz elinden, bakanlığa veriyoruz. “Üretimi EPDK denetlesin…” Peki üretim şirketleri denetlenmeyecek mi o zaman? “Tabii, onda fazla rant kalmadı, orada fazla bir şey yok, o üretimde denetlesek de olur, lisansları verdik ama asıl şey dağıtımda…” Böyle bir çifte standart, böyle gerekçesiz bir düzenleme olamaz.

Anayasa’ya aykırılık önergeleri maalesef maddede verilecek, arada geçiştirilecek; ama hem Sayıştay’ın yetkisi elinden alınıyor hem de aykırı şekilde, madenlerle ilgili de, linyit madenlerinin özelleştirilmesi buraya konulmuş. Bir taraftan “özelleştirme” diyorsunuz, Anayasa’da yer almasına rağmen, Anayasa’ya aykırı olarak özelleştirme yapıyorsunuz, öbür taraftan “İki tane, kamu kurumu şirket kuralım.” diyorsunuz. Böyle bir şey olabilir mi? Bir taraftan işimize geleni özelleştirelim. ÖSYM şirket kursun, TÜBİTAK şirket kursun. Nerede kaldı sizin özelleştirme mantığınız? AKP Hükümetinin ve Milletvekillerinin vicdanına sesleniyorum çünkü içinizde bu sektörlerde, bürokrasiden, akademiden gelenler var, oda başkanı olanlar var. Bir taraftan “özelleştirelim” diye mantık koyarken öbür taraftan “TÜBİTAK şirket kursun.”, öbür taraftan “ÖSYM şirket kursun.” denir mi? Bunu nasıl izah edeceksiniz? Maalesef bir garabetle karşı karşıyayız!

 

TÜBİTAK’ın İşi Şirket Kurmak Değil!

 

Sonuçta ne olacak? Söyleyeyim: Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), partimizin kurucusu merhum Alparslan Türkeş’in kurdurduğu kurumlardan bir tanesi. Adı üstünde, bilim ve teknolojiyle ilgilenecek, araştırma, geliştirmeyle ilgilenecek. Yazık değil mi ona? Yarın Bakan olarak arayacaksınız “Filancayı yönetim kuruluna atayalım Sayın Başkan…” Şimdi, Başkan bununla mı uğraşacak bir de? Siyasi kurum hâline gelecek veya vazgeçtim onu, şimdi, TÜBİTAK’ın şirkete atayacağı yönetim kurulu üyesi bilim ve teknoloji mi yapacak, şirket yönetimine mi girecek? Bu konuda bilgi sahibi mi, değil mi? Yani yönetim işi başka bir iştir, akademisyenlik, hocalık, araştırmacılık başka bir iştir. Tabii ki biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak teknolojiye, ARGE’ye önem veriyoruz, yüksek teknolojiye dayanan ürünlerin üretilmesini, o teknolojinin ürüne dönüşmesini ve hasılaya dönüşmesini istiyoruz, bundan doğal bir şey olamaz ama TÜBİTAK burada yönlendirici konumda olması gereken bir araştırma kurumudur, TÜBİTAK işletmeci bir kurum değildir. Yani bu değişikliklerin yeniden dikkate alınması gerekirdi, maalesef, aceleyle, tasarı olmadığı için, görüşler eksik kaldığı için dikkate alınmadı!

 

AKP’nin KİK’te Yaman Çelişkisi!

 

ÖSYM geçtiğimiz dönemin en tartışılan kurumuydu yine ÖSYM ile ilgili tartışmalar yaşıyoruz. Sayın Başkan diyor ki “Efendim, bir şirket tekel konumunda, onu önlemek için biz kendimiz matbaa kuralım.” Günaydın! Öbür tarafta Devlet Malzeme Ofisinin bütün fonksiyonlarını kaldırıyorsunuz, “Her şeyi dışarıdan alalım, hizmeti vs..” diyorsunuz, işinize geldiği yerde Kamu İhale Kurumunu sürekli olarak dışarıda tutup istisnalar, muafiyetler getiriyorsunuz, bir taraftan “Kapatalım.” diyoruz, öbür taraftan “Kamu İhale Kurumuna bir üye daha atayalım, Başkan Yardımcısı sayısı 4’e çıksın…” Bu ne yaman çelişkidir? Alfabedeki harfler bitmek üzere, istisna, muafiyet maddelerinde (ş)’ye gelindi. Bu kadar kurum muafken niye o zaman uzman istemiyorsunuz? Başkan yardımcısı mı çözecek Kamu İhale Kurumunun ihtiyacını? Tabii, mevcutları değiştiremeyince “Yeni bir adam atayalım.” o zaman mantığı ortaya çıkıyor. Maalesef bu da bir AKP klasiği!

 

AKP Emekli ve Asgari Ücretliyi Yardıma Muhtaç Hale Getirdi!

 

Bu kanun teklifiyle bazı öğretmen ve polis kadroları ihdas ediliyor. Tabii ki bu yetersiz bir öğretmen kadrosu! Geçtiğimiz bütçe döneminde de istendi Millî Eğitimle ilgili olarak. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak her zaman gerekli kadroların ihdas edilmesinden yanayız ancak geride kalan öğretmenlerin de atamasının yapılması gerekiyor. Yine polis kadrolarıyla ilgili talepler var ama orada daha önce de belirtmiştik, öncelikle mevcut polislerin durumlarının iyileştirilmesi, özlük haklarının geliştirilmesi, artı, kendi aralarındaki adaletsizliğin de giderilmesi gerekiyor. Kanunun kendisi, burada çalışan emeklilerin ve asgari ücretle çalışanların zaten yardıma muhtaç hâle geldiğini itiraf etmiş oluyor. Bu “Fak Fuk Fon”la ilgili çok kısa olarak örnek vereyim. Şimdi, Temmuz ayı itibarıyla asgari ücretin 1/3’ü 246 liraya geliyor yani hane içindeki kişi başına düşen gelir hesabıyla yaparsak 986 liranın altında alan herkes buradan yani muhtaç durumuna gelmiş oluyor ve bu kapsama girmiş oluyor. Bu ne demek? Emeklilerin ve asgari ücretlilerin buradaki neredeyse tamamına yakınının yardıma muhtaç hâle geldiğinin Hükûmet tarafından itirafı demektir. Dolayısıyla, bu tip ekleme, yamama kanunlarla, torbalarla bunu çözmek mümkün değildir. “Gelin, bu gibi çalışmaları, derli toplu, muhalefetin de desteğini alarak, dayatmalarla değil, uzlaşmayla çıkaralım, içinden gereksiz olanları da, acele olmayanları da ayıklayıp bir sonraki sezona bırakalım.”

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir