» Saygı, Edep-Sanal Alemde Algı

Saygı, Edep-Sanal Alemde Algı

Bir paranın nereden geldiğini görmek istiyorsan,nereye gittiğine bak.Bir şeyi bildiğin zaman,onu bildiğini göstermeye çalış.Bir şeyi bilmiyorsan,onu bilmediğini kabul et.İşte bu bilgidir. Bir ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.
Paylas
Saygı, Edep-Sanal Alemde Algı
Ekonomi - 24 Aralık 2017, Pazar 22:24:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Ey Türk Milleti; Sevgi tercih,saygı mecburiyettir."

“Bir ülkede küçük insanların gölgeleri büyüyorsa,o ülkede güneş batıyor demektir”.

Bir paranın nereden geldiğini görmek istiyorsan,nereye gittiğine bak.Bir şeyi bildiğin zaman,onu bildiğini göstermeye çalış.Bir şeyi bilmiyorsan,onu bilmediğini kabul et.İşte bu bilgidir. Bir ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.

SAYGI;Bir toplum içinde kişilerin benimsedikleri,uymak zorunda bulundukları davranış biçimleri ve kuralları, töre,moral, ahlak.İyi nitelikler, güzel huylar.

İlişki içinde olan birey veya kurumların,birbirlerinin ilgi ve tutumlarının farkında oldukları, yapıcı bir davranış tarzını benimsedikleri olumlu bir duygudur.Saygı,ilişkide olunan, iletişim kurulan oluşumun hak, değer, inanç ve her türlü özelliğini göz önünde tutmak ve bunlara önyargısız yaklaşmaktır.

Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmettir.Başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusudur.Aslında saygı terimi kişiler arası ilişkilerle sınırlı değildir; hayvanlar,gruplar, müesseseler ve ülkeler arasında kullanabilen bir değerdir.

Her ne kadar saygı zaman zaman kibarlık veya görgü ile eş anlamlı kullanılsa da, bunlar birer davranışken saygı bir tutumdur. Davranışlarda görülen kültürlerarası farklılıklar ve aynı davranışın farklı kültürlerde farklı anlamlar taşıması sonucu,saygısızlık kastı olmasa da saygısız olarak tanımlanabilirler.

EDEP; Ahlakın güzelleştirilmesi,sözlerin, fiillerin ve amellerin arındırılması demektir.Edep, ahlak güzelliğidir,herhangi bir durumda en güzel davranış biçimini bilip uygulamaktır.Davranışlarda ölçülü olmak, haddini bilmektir. Allah’ın ve insanların hukukunu gözetmektir.İnsandan insana yansızan ve yaşayan ahlaktır.İnsanı değerli kılan en önemli unsurdur. Arapça bir kelime olup Türkçe karşılığı saygı ve terbiyedir.Edep, dine ait prensipler sayesinde ruhun dinle bütünleşerek istikrar kazanmasıdır.Her din insanı edepli kılmaz, İslam edepli kılar. “Allah’tan bizi edepte başarılı kılmasını isteyelim,çünkü edepsiz Hakkın lütfundan mahrum kalmıştır.”

“İlim ilim bilmektir,İlim kendin bilmektir,Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır.”(Kendini keşfedip tanıyamamışsan, okuduğun ilimlerden sana ne fayda.)

SANAL ALEM

“Haksızlığa sapıp bütün insanlar seni takip edeceğine, adaletle hareket edip tek başına kal daha iyi”.M.Gandi

Son yıllarda slogan atarak kahramanlık sergileyenler.Eline geçirdiği telefonlarda ki sanal ortamda ahkam kesenler.Üst akıl tarafından oluşturulan algılarla etrafı tozu dumana katar oldular.Bir kısmı var ki okumadan anlamadan beğendi ve paylaş tuşları ile oluşturulan algılara alet olduklarını bile fark edemiyorlar. Yorum tuşunu kullanma cesareti gösterenlerin hallerini yakından takip etseniz daha da şaşırırsınız.

Fikir  yazılarını beğenmeyebilirsiniz.İmzalı kaynağı belirli haberleri de beğenmeyebilirsiniz.Konuştuğumuz kelimelerin anlamını bilemiyorsak tabi ki anlayamaz ve anlaşamayız.Eğer iyice okuyup anlama yolunu denemiş olsanız anlayacak ve görüşünüz de renklenecektir.Belki de uyarıcı olarak fikre katkı da sağlayabilirsiniz.İlgilenenlere de yol göstermiş olursunuz.

Algı yöntemini kullanan üst akıl toplumu istediği gibi yönlendiriyor.Bu aşamada seçtiğimiz yöneticilere büyük sorumluluk düşmektedir.Yada biz seçenlere büyük sorumluluk düşmekte.Her konuda toptan evetçi,toptan hayırcı olunmamalı. Kötü olan hiçbir şey,örnek alınmamalı.Her alanda yapıcı olunmalıdır.Eğer bir konu da söz söylemek istiyorsanız önce o konuyu iyice öğrenmelisiniz.Çünkü her alanda doğru tektir.Doğruya yakınlığınız ve uzaklığınız size değer katar,belki de değer eksiltir.

Sosyal medyayı gerektiği şekilde ve doğru kullanmayan ülkelerin başında oluşumuz da bir gerçek.Çünkü okuyup öğrenme yerine slogancılığı seçiyor bir kısım insanlarımız.Ya haberleşme cihazlarını kullanmayı öğreneceğiz.Ya da o haberleşme cihazlarını üreten ülkeleri kalkındırarak,kendimizi köleliğe talip kılacağız.Ülkemizde basılan satılan okunan kitap sayısını biliyormuyuz.Yılda kaç tane patent alınıyor ülkemizde ve dünya da.Bir ülkenin patent kurumu çalışmıyorsa,o ülkenin bilim adamları ve buluşları beyin göçüne tabi tutuluyor demektir.Hülasa beyin göçüne yol veriliyor demektir.

Türkçe okumayı,Türkçe düşünmeyi ve Türkçe yazmayı hayat nizamı haline getirmeyi hedefleyelim.Konu Türkiye ve Türk milleti ise Türkçemize sahip çıkmalıyız.Dostlar siz ne kadar Türklükten uzaklaşıyor olsanız da bütün dünya sizi TÜRK olarak tanıyor ve tavrını ona göre uyguluyor.Ülkeyi ve dünyayı TÜRKÇE okumalıyız.Sadece diploma almak için değil,anlamak için öğrenmek için okumalıyız.Yüce dinimizin oku emrini yerine getirirken geleceğimize de şekil vermiş oluruz.

EMİR ŞENOL

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir