» POS-Yazarkasa Olayında Onaylı Tek Firma VERA-DELTA'ya Bülent Arınç'ın Oğlu Ortak mı?

POS-Yazarkasa Olayında Onaylı Tek Firma VERA-DELTA'ya Bülent Arınç'ın Oğlu Ortak mı?

Vera Delta’nın sahibinin Hükümet’e yakın olduğu bilinen Ethem Sancak olduğu, ayrıca Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın oğlunun da bu firmanın ortakları arasında yer aldığı iddia edilmektedir
Paylas
POS-Yazarkasa Olayında Onaylı Tek Firma VERA-DELTA'ya Bülent Arınç'ın Oğlu Ortak mı?
Dünya - 19 Temmuz 2013, Cuma 20:52:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan Yazarkasa Ve POS cihazlarının birleştirilmesi sonrasında onaylı tek firma olan VERA-DELTA firmasına Başbakan yardımcısı Bülent Arınç'ın Oğlu'nun ortak olup olmadığını sordu.Yapılan Açıklama şu şekilde:

 

 

Pos Cihazı yazar kasayla birleştirildi, ancak işletmeler tek bir firmaya mecbur bırakıldı. Bu konuda da onaylı tek firma MT Grup bünyesindeki Vera-Delta…

İşte iddia: Bu firmanın sahibi Hükümet’e yakın olduğu bilinen Ethem Sancak ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın oğlu da bu firmanın ortakları arasında…

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, işte yukarıdaki iddialara dikkat çekti ve Maliye Bakanı’na sordu…Tabii başka soruları da var MHP’li Lütfü Türkkan’ın…

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde 3100 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatta değişecek yazarkasa sayısının yaklaşık 2 milyon olduğunu yazan Türkkan, Kanuna göre mobil pos cihazlarının da değişmesi gerektiğini, ancak 2 milyondan fazla yazarkasa ve sayısı yüzbinleri bulan mobil pos cihazı değişimi konusunda işletmelerin tek bir firmaya mecbur bırakıldığını ifade etti.

ONAYLI TEK FİRMA MT Grup bünyesindeki Vera-Delta YAZAR KASAYI 590 EURO + KDV’DEN SATIYOR

Onaylı tek firmanın MT Grup bünyesindeki Vera-Delta olduğunu ifade eden MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan firmanın yazar kasanın fiyatını 590 Euro + KDV olarak belirlediğini yazdı.

BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ’IN OĞLU DA İŞLETMELERİN MECBUR BIRAKILDIĞI TEK FİRMAYA ORTAK MI?

Önergesinde; Vera Delta’nın sahibinin Hükümet’e yakın olduğu bilinen Ethem Sancak olduğu, ayrıca Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın oğlunun da bu firmanın ortakları arasında yer aldığı iddia edilmektedir diyen Türkkan, Deniz Bank’ın da mobil pos cihazı değişimi konusunda onaylı tek firma olan Vera-Delta’nın çözüm ortağı olarak gözüktüğünü, bu nedenle Deniz Bank’tan yüklü bir ön ödeme alındığının iddia edildiğini belirtti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e bu ciddi iddialar ile ilgili 7 soru soran Türkkan,

Bakan’dan tüm yazarkasaların pos özellikli mobil yazar kasa olmasının yasa ile zorunlu hale getirilmesinin haklı gerekçelerinin neler olduğunun yanıtını istedi. 

İŞLETMELER NEDEN TEK FİRMAYA MECBUR BIRAKILDI?

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, 2 milyondan fazla yazarkasa ve sayısı yüzbinleri bulan mobil pos cihazı değişimi konusunda işletmelerin tek bir firmaya mecbur bırakılmasının haklı gerekçeleri nelerdir dediği Maliye Bakanı’na değişim konusundaki onaylı firma neye göre ve hangi kriterler dikkate alınarak seçilmiştir sorusunu yöneltti. 

 

NEDEN VERA-DELTA SEÇİLDİ?

 

Dikkat çeken ve yanıtı aranan sorulardan biri de yazar kasa konusunda tek firmanın seçilmiş olması. İşte MHP’li Lütfü Türkkan önergesinde buna da vurgu yaptı. Türkkan, Bakan Şimşek'e bu konuda MT Grup bünyesindeki Vera-Delta’nın seçilmesinin nedenleri nelerdir sorusunu sordu.

 

 

BAKAN EN ÖNEMLİ İDDİAYA NE YANIT VERECEK?

Ve en önemli ve yanıtı merakla beklenen iddia…Vera-Delta’nın sahibinin Hükümet’e yakın olduğu bilinen Ethem Sancak olduğu, ayrıca Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın oğlunun da bu firmanın ortakları arasında yer aldığı iddiası doğru mu?

590 EURO+ KDV OLAN FİYAT NEYE GÖRE BELİRLENDİ?

İşte MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın Bakan Şimşek’e sorduğu diğer sorular… Yazar kasanın fiyatı neye göre belirlenmiştir diyen Türkkan, Bakan’dan 590 Euro + KDV olan bu fiyatı ödeyemeyen işletmeler ne yapacaktır sorusuna da yanıt vermesini istedi.

1 EKİM’E KADAR POS’LARI DEĞİŞTİREMEYEN İŞLETMELERE CEZA KESİLECEK Mİ?

Firmanın Deniz Bank’tan yüklü bir ön ödeme aldığı iddiasını da Maliye Bakanı’na soran Türkkan, eğer iddia doğruysa alınan miktarı da açıklamasını istedi.

1 Ekim 2013 tarihine kadar POS’ların değişimini gerçekleştiremeyen işletmelere herhangi bir cezai müeyyide uygulanması düşünülmekte midir sorusu da yanıt bekleyen sorular arasında…

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bu ciddi iddialara ne gibi yanıtlar vereceği merakla bekleniyor…

                TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini bilgilerinize arz ederim.

                                                                                 

 

 

 

 

                                                                                      Lütfü TÜRKKAN

                                                                                      Kocaeli Milletvekili

Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı kapsamında POS (Point Of Sale) cihazı ile yazar kasaların birleşmesine karar verilmiş, tüm yazarkasaların pos özellikli mobil yazar kasa olması gerektiği ifade edilmiştir. 

 

3100 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatta değişecek yazarkasa sayısı yaklaşık 2 milyon olarak gözükmektedir. Kanuna göre mobil pos cihazlarının da değişmesi gerekmektedir. Ancak 2 milyondan fazla yazarkasa ve sayısı yüzbinleri bulan mobil pos cihazı değişimi konusunda işletmeler tek bir firmaya mecbur bırakılmıştır. Onaylı tek firma MT Grup bünyesindeki Vera-Delta’dır. Firma, yazar kasanın fiyatını 590 Euro + KDV olarak belirlemiştir. Bu firmanın sahibinin Hükümet’e yakın olduğu bilinen Ethem Sancak olduğu, ayrıca Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın oğlunun da bu firmanın ortakları arasında yer aldığı iddia edilmektedir.

Deniz Bank da mobil pos cihazı değişimi konusunda onaylı tek firma olan Vera-Delta’nın çözüm ortağı olarak gözükmekte, bu nedenle Deniz Bank’tan yüklü bir ön ödeme alındığı iddia edilmektedir. Mobil POS kullanan yerler cihazları kendi halinde satamayıp, esnaf ilgi göstermeyince yasa ile zorunlu hale getirildiği de iddialar arasında yer almaktadır.

Zorunlu POS’ların daha önce 1 Temmuz 2013 olarak ilan edilen değişim tarihi, yeterli alt yapı oluşmaması nedeniyle 1 Ekim 2013’e ertelenmiştir.

Bu nedenle;

 

1) Tüm yazarkasaların pos özellikli mobil yazar kasa olmasının yasa ile zorunlu hale getirilmesinin haklı gerekçeleri nelerdir, neden böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyulmuştur?

 

 

2) 2 milyondan fazla yazarkasa ve sayısı yüzbinleri bulan mobil pos cihazı değişimi konusunda işletmelerin tek bir firmaya mecbur bırakılmasının haklı gerekçeleri nelerdir?

 

3) Yazarkasa ve mobil pos cihazı değişimi konusundaki onaylı firma neye göre ve hangi kriterler dikkate alınarak seçilmiştir, bu konuda MT Grup bünyesindeki Vera-Delta’nın seçilmesinin nedenleri nelerdir?

 

4) Vera-Delta’nın sahibinin Hükümet’e yakın olduğu bilinen Ethem Sancak olduğu, ayrıca Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın oğlunun da bu firmanın ortakları arasında yer aldığı iddiası doğru mudur?

5) Yazar kasanın fiyatı neye göre belirlenmiştir, 590 Euro + KDV olan bu fiyatı ödeyemeyen işletmeler ne yapacaktır?

6) Firmanın Deniz Bank’tan yüklü bir ön ödeme aldığı iddiası doğru mudur, doğruysa alınan miktar ne kadardır?

7) 1 Ekim 2013 tarihine kadar POS’ların değişimini gerçekleştiremeyen işletmelere herhangi bir cezai müeyyide uygulanması düşünülmekte midir?

OKUYUCU YORUMLARI

2 Yorum Yapildi
Yorum
Hakan tanış - 17 Mart 2017, Cuma 12:23:39
Ben türkcell tarafından mecbur bırakıldığım halde almadım gittim beko aldım,şimdi konturmatiğim kapatılıyor,öngörülen sorunlu makinayı almadığım için mağdur ediliyoruz bir çok bayi gibi...................
Begendim 0 Oy
Begendim
Begenmedim 0 Oy
Begenmedim
Yorum
Salim sert - 27 Ekim 2013, Pazar 20:46:40
Kardeşim reklamlarda öve öve biteremdiğiniz cihazı aldık menunmusun diyene hayır kardeşim hiç menun değilim dedemin kanlısından bile yavaş müşteri beklemekten sıkılıyor hiç de pratik değil birilerin cebine doldurduk biz geri zekalı oldukça birileri para kazanır adam gibi makine yapın parası önemli değil öve öve pitiremediğiniz makine kullanıyorum ama hiç de sizin anlattığınız gibi değil milletin kandırmayın soymayın yazıklar olsun sizie yüzyılın mucuzesigibi anlatmayın adamlar aya çıkıyor biz bi makineyi bile adam gibi yapıyoruz
Begendim 1 Oy
Begendim
Begenmedim 0 Oy
Begenmedim
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
foto Galeri
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
http://www.evinizneisterse.com

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLARİçerik Yükleniyor...

FaceBook

PUAN DURUMLARI :İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir