» HAVA KURŞUN GİBİ

HAVA KURŞUN GİBİ - Çetin ÇATAN

Paylas
HAVA KURŞUN GİBİ
28 Mayıs 2012, Pazartesi 19:22:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sözde; ilk baharın son ayındayız! Hava ,mevsim normallerinin çok dışında! Her yer çok soğuk ve yağışlı. Gök yüzü ,kurşun gibi, ağır!Bunu,yüreğinizde,hissedebiliyorsunuz.Böyle bir durumda,yazmağı arzuladığınız bir çok  konu ve “olaylar”, şimdilik  ertelenmiş oluyor.0 zaman,yakın geçmişte  yaşadığınız olayları ve insanları ,yazmak ihtiyacını duyuyorsunuz!İşte, 0 süreçte yaşadıklarımızdan  ve gördüklerimizden arta kalan birkaç satır..

 

ONLAR DA ÇOCUK……!

 

 Birkaç gün önce, aramızdan ebediyen ayrılan aile büyüklerimizi,ziyarete gitmeyi kararlaştırdık.   .Esasen;Evladımız,Murat, sürekli bir şekilde,böyle bir ziyareti  yapmamızı arzu ediyordu...İçtenlikle katıldık ve  Başkentin,Karşıyaka isimli kabristanının,2 numaralı kapısından ,arabamızla,girişi  yaptık!  Ortalık, son derece sessiz ve sakin görünmekteydi.Tıpkı;şairin dediği gibi;”Asude bir bahar ülkesi”gibi bir görünüm sergilenmekteydi..!Saygıyla gözlemledik:.Bir kaç dakika içersinde, annemizin bulunduğu alandaki yerimizi almış olduk!Henüz, dinimizin ön gördüğü ve gereği olan, işlemlere girişmeden önce,iki küçük çocuk,ellerindeki  su damacanaları ile,adeta “yarışarak” bizlere ulaşmayı başardılar.Kimdi bunlar? kabristanda ne işleri vardı? Bilinen ziyaretimizi,bilinen usullerle, tamamlayarak “0” bölgeden, saygı duyguları içersinde ,ayrıldık. Daha sonra,bize yardıma koşan, küçüklerle,  görüşmek  ve biraz da  söyleşide bulunmak ihtiyacını  hissettik!Çünkü,çocuk denilebilecek yaşlardaki bu evlatlar; “ekmek parası” uğruna bu kabristanda bulunuyorlardı! Kendi ağızlarından  dinlemiş olduğumuz, hayat  öykülerini, üzücü bulduğumuz için,ekranlara aktarmak istemedik!. Daha sonra; evladımızla,bu konuları,uzun uzadıya, konuştuk ve irdelemek ihtiyacını  duyduk!!Suç ve suçlu arama arzusunu hiç arzulamadık!Buna mukabil,kendi,kendimizi suçlu ilan ettik.!Böyle bir “manzarayla karşılaşmak” Her yönüyle ,düşündürücü ve her yönüyle “ilginçti”? Suçlu,öncelikle,bizlerdik.!Tıpkı; aşağıda yer alan  diğer uygulamalar da ve suçlular da olduğu gibi!.Şimdi; bu konulara ve kanamakta olan bu yaralara, yeterince parmak basmak  gereği doğuyordu!İğneyi kendimize batırmaktan çekinmedik.Çok önemli bulduğumuz bu “ dramatik duruma” öncelikle, bir başka pencereden bakmak ve değerlendirmek arzusu duyduk..

Özellikle;Sanata ve edebiyat dünyamızın ustaları,kimsesizliği ve çaresizliği yansıtan bu manzarayı ,Yazım

Dünyasına nasıl? ve ne şekilde? aktarmışlardı. Onları inceledik.En ilginç bulduklarımızı da,Sizlerle paylaşmayı uygun gördük.

 

“OĞLUM” başlığı altındaki şiirinde Rıfat ILGAZ,üstadımız  aynen şöyle demekteydiler!

 

Bende düşkündüm oyuna,bende kumları avuçlar,

Kazardım tırnaklarımla toprağı,0 zamanda, çocuklar oynardı,

Ama hiç benzemiyordu oyunlarımız…

Sen büyük şehirlerin çocuğusun,

…………………………………………………..

Kıyıda,köşede büyümedin,bizim gibi.

Daha bu yaşta,tramvaylar,köprüler gördün.

Trenlerde yolculuk ettin,indin, büyük istasyonlara;

Görgüne sözüm yok!benim. diyordu…..

 

 Yazarımız,sözü edilen şiirinde, çok dokunaklı satırlara ve cümlelere yer veriyor ve yanlışlığı adeta,avazı çıktığı kadarı ile, haykırarak,muhataplarına,gerekli ,tüm göndermeleri yapabiliyordu.! Kimdi ? Rıfat ILGAZ;”Hababam Sınıfı” isimli romanı başta olmak üzere,Şiir Kitapları ve yüzlerce,yazılı diğer eserleriyle ün yapmış olan, çok seçkin ve  çok duyarlı  bir yazarımızdı.

 

SUÇLULAR AYAĞA KALKSINLAR…..!

 

 Bu arada derin düşüncelere daldık.Biz kimdik?Her halde,sütten çıkmış ak kaşık değildik!Tüm bu olup bitenlerde,bizimde ihmalkarlıklarımız olmuştu.. Suçlular arasında mutlaka yer almış olabilirdik! Şimdi, bu konulara  bir el atalım ve gerekli vicdani değerlendirmeleri,hep birlikte ve  bir defa daha yüreklice yapalım diye düşündük! Ve, Siz; diye başladık ,sorularımızı sormaya;

Kırmızı ışıkta geçmeyi marifet sananlar…”bu memleket adam olmaz” diye hayıflanarak, cümlenin devamını getiremeyenler…Cımhurbaşkanın adını ve soyadını sorduğunuzda; “Ay dur şimdi hatırlıcam”diyerek boş gözlerle bakıverenler…….Bütün gün kaldırım kenarında oturarak gelene,geçene laf atan “sözde delikanlılar Arabasını,kaldırımlara park ederek,aklıyla övünenler,…Kaçak elektrik kullananlar,Park halindeki arabanın kaportasını veya kapılarını çizmeyi marifet sayanlar…Tribündeki,koltukları yerinden sökerek,…Maganda yarışmalarına katılanlar…Alkollü araba kullanmağı,marifet sayarak,şoförlüğünü ispatlamaya çalışanlar… ve diğer bir çok konuda kendilerini uyanık ilan edenler”!? Sıralanmış olan, bu hata ve davranış bozukluklarına, belki de,yüzlercesini , ilave edebilmekte mümkündü. Şimdilik; bunlarla yetinmiş olalım.

Ve:bitmek bilmeyen bu” sorumsuzluk zincirinin halkalarını”  bu noktalarda düğümlemeye çalışalım…

 

HIZLI ŞOFÖRLERİMİZ… VE TRAFİK…..!

 

 Söz trafikten ve hızlı şoförlerden !? açılınca, Onlar içinde, mutlaka bir “şeyler” yazmak  gerekli olacaktı! Çünkü,Ülkemizin,bir başka terör belası ve kanayan bir başka yarası da, trafikti!Bu konuyu,daha önceki yazılarımızda ele almış ve değişik bir yaklaşımla ,güncele taşımıştık.Şimdi “0” yazımızda yer almayan bölümleri de ,ifade etmeye çalışalım.Çalışalım da; kulaklara küpe olsun ve gerekli dersi paylaşmış olalım.

 

Ülkemizde kabul gören bir kısım  kurallar söz konusuydu.Her sürücü kendisini,çok iyi bir şoför olarak kabul etmekteydi!Halbuki Uluslar arası standartlarda kabul gören kurallar  mevcuttu. “Altın Kurallar” olarak işlem gören bu “esasları” şu şekilde sıralayabilmek mümkün olabilecekti….

 

1/Tepkici değil,etkici olmaya çalışın,

2 Yakını ve uzağı,çok iyi görmeye çalışın ve daima bu durumu gözlemleyin,

3/Geniş alanlarda,her şeyi görün ve görmek için gayret sarf edin,

4/Sadece aracının sürümüyle ilgilenin,aksesuarlarla uğraşmayın,

5/Frene erken,gaza, daima,geç basın,

6/Yolcularınızı rahatsız edebilecek,her türlü,davranış ve  durumlardan,daima, kaçının,

7/Sola açık vaziyette,sağa kapalı olarak, dönüşler yapmayı,asla unutma,

8/Viraja girmeden önce,iyice yavaşlayın,sonra,gaz vererek dönün,çıkarken hızlanmayı ihmal etmeyin,

9/Araç sizi değil,siz aracınızı, yönetmekte daima başarılı olun,

10/Şerit çizgisini,bacak arasına almayın,zebraları çiğnemeyin ve…..! Emniyet kemerinizi takmayı asla unutmayın,

 

 İşte size;İleri düzeyde,”araba” sürüş teknikleri.Başlıkları açmadık.Zaten açmayı da  düşünmedik! Bu konularda,

yeterince bilgi,görgü ve deneyim sahibi olan,okurlarımız,ne demek istediğimizi,rahatlıkla anlamış olacaklardır.

 

EĞER BİR ÇOCUK……….!

 

  Yazımızı,çocuklara ilişkin gözlemlerden söz açmak suretiyle geliştirmeye çalışmıştık.Yine;Onlarla ilgili,bir kısım sözlerle tamamlamaya gayret sarf edelim.Şöyle ki: Eğer bir çocuk,çocukluğunu doya doya yaşıyorsa,yarınlar Bizim demektir.. Eğer,bir çocuk,sevgi ve saygı duyguları içersinde büyürse,,yarınlarınızdan emin olabilirsiniz! Eğer,bir çocuk,okul sıralarında arkadaşlarıyla,doğru ve dürüst olarak,konuları, tartışabiliyorsa,geleceğiniz, gerçekten aydınlık ve yarınlarınız gerçekten başarılarla dolu olacaktır.

 Bu konularda,yetişmiş, çok kıymetli,eğitimci,akademisyen ve uzman arkadaşlarımız görevlidirler. Dolayısıyla,konuyu,uzmanlarına bırakarak konumuza dönmüş olalım…

 

  HAVADAN SÖZ AÇMIŞTIK, GELDİK SONUÇ BÖLÜMÜNE….!

 

 Aklımızda kaldığı kadarıyla sonuç bölümünü de yazmış olalım.Bir ülkede,normal yurdum insanının “sorunlu olması” veya “olmaması” gibi, sağlıkla ilgili verileri ortaya koyan göstergeler, yeterli sonuçları elde edebilmeye yardımcı olabilirler mi? Yaşamakta olduğumuz şu dönemde; bu sorulara cevap verebilmek,bize göre, çok zor olduğu görüş ve düşüncesini taşımaktayız!.Ancak;şurası bir gerçek ki:ortalama olarak ,eğitim düzeyi, 3,5 yıl olan bir ülkede,en ucuz yönlendirme metodu, insanları ihmal ederken ,ayni zamanda, ,ilgili kurumları birbirlerine,ters düşürebilecek düzeyde,düzenlemelere zemin yaratmak ve bu  tutumlara olanak sağlamaktır!.Böyle bir düzenlemenin ve dolayısıyla, uygulamanın sonuçları da,mutlaka, acı olacaktır.

 

Bu durumun,çok canlı bir  örneğini işlemiş olduğumuz, konularda görmekteyiz! Sözümüzü,unutamadığımız bir başka dörtlükle tamamlamış olalım. Daha sonra da,“Hava Kurşun Gibi mi”?yoksa değil mi? diye sorma hakkını kendimizde saklı tutmaya çalışırız! Ne diyordu? Büyük düşünür,Ömer HAYYAM?üstadımız.

 

“Bir elde kadeh,bir elde Kur’an,

 Bir helaldir işimiz,birde, haram,

 Şu yarım yamalak dünyada,

 Ne tam kafiriz,ne de,tam Müslüman”!?

 

Nasıl? Hava Kurşun Gibimi?yoksa, değil mi?Muhterem Okurlar! Yanılmış olabilir miyiz?*Yanılıyorsak!”0” zaman  bizleri hoş görürsünüz.Tekrar görüşmek dileğiyle,esen kalın.

 

Bilgi aktarımı:Ömer Hayyam ile ilgili olarak,bir kısım okurlarımıza, bilgi aktarımının yararlı olabileceğini düşünmekteyiz.Şöyle ki: Ömer Hayyam,İran asıllı,” bilge bir kişidir”.18 Mayıs.1048 yılında İran’nın Nişabur kentinde dünyaya gelmiştir.Tarihi kayıtlara göre,  çadır yapımı ile uğraşan bir ailenin evladıdır.Çok genç yaşlarda,Tıp,Fizik,Astronomi,Cebir başta olmak üzere,yüksek matematik dallarında büyük çalışmaları mevcuttur.1131 yılında vefa etmiştir.Edebiyat alanındaki,rubailerinin Türkçe’ye çevirisini,Sn Sabahattin Eyüpoğlu yapmışlardır.Bilgi olarak sunulur.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir