» SİZDEN-HAYIR-BİZDEN

SİZDEN-HAYIR-BİZDEN - Çetin ÇATAN

Paylas
SİZDEN-HAYIR-BİZDEN
22 Mayıs 2012, Salı 11:29:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu defa; yazılmayanları,yazalım dedik.Sizden mi ? Bizden mi?  sorularına, cevap aramayı arzuladık! Sizden mi? Bizden mi? Peki; Biz kimiz? Siz,kimsiniz? diye !tanımladığımız, üçüncü kişiler için, yazma ihtiyacını da, hissettik!Tabi, aklımızın erebildiği kadarıyla!  Öyle ise,söze,akıldan başlayalım diye düşündük. Ve konuya şöyle  girdik:

   İnsan; aklı  sayesinde,her şeyden üstün bir varlık olduğunun  bilincindedir.En yırtıcı hayvana karşı koyabildiği  gibi,inanılmaz ve altından kalkılamaz olaylarda da,aklı sayesinde kendisini korumaktadır. Dolayısıyla,insan,en iyi  şekilde yaşabilmek için, elindeki tüm olanakları kullanabilen ve en üstün vasıflara sahip olan bir varlıktır.Öyle ki;yaşam da ve en güçlü olduğu  dönemlerde bile,bir şeylere sığınmak arzusu duyar..İşte bu  arzu “ inanç dünyası” olarak karşımıza çıkmış olacaktır.Özetle,çok zor durumlarımızda,  dudaklarımızdan dökülüveren bir dua bile, her güçlüyü yenebilir.Örneğin;Çok rahatsız olduğumuz bir durumda, “rabbim, sen aklımıza mukayyet ol”duasında bulunma ihtiyacını duyarız! Tıpkı;son zamanlarda  yaşadığımız  çok çeşitli “olaylarda” olduğu gibi! Neden bu konulara,eğilmek ihtiyacını duyduk? Onları da, alt alta sıralayalım:

 

HATIRLA EY HALKIM…….!

 

Geçtiğimiz yıl yapılan, Milletvekilleri Genel Seçimlerine,27 partinin katılmaya hak kazandığını,Yüksek Seçim Kurulu açıklamıştı!.Listesi masamızın üzerinde yer almakta ve karşılıklı olarak bakışıyoruz! Şu anda,parlementoda grubu bulunan partilerimizin sayısı, yanılmıyorsak,dört! Bağımsız adaylarımızda söz konusu.Sonuç olarak ve doğru bir hesapla, 22veya,23siyasi partimiz, “meclis dışında” kalmış durumda. Tüm bu olumsuz sonuçlara rağmen,”0” partilerimizde; yasal zemindeki , görüş ve düşüncelerini,kamu oyu ile, paylaşmaya devam etmeği ihmal etmediler ve çalışmalarını sürdürdüler. Ancak,çok kısıtlı,bütçe olanakları ve diğer “bilinen” nedenlerle,bu birikimlerini, maalesef,arzu ettikleri ölçülerde,kamu oyuna duyurma,şans ve fırsatlarını  bulamadılar.!Nedenlerini soracak olursanız? Özetle cevaplamış olalım:

Yanlış bir seçim sistemi, yetersiz kaldığına inandığımız , “Siyasi Partiler Yasası”, ile,Seçimlerin Temel Hükümlerini içeren diğer yazılı hukuk kuralları  ve akıl almaz düzeydeki “yüzde onluk” baraj  sistemi!

İşte “0” nedenler le,biz, dualarımızı yeniliyor ve tekrar,tekrar, “rabbim,aklımıza mukayyet ol” dileğinde bulunma ihtiyacı hissediyoruz!

 

 İYİ Kİ VARSIN HABER KRİTİK……!

 

 İşte bu “açmazlardan sonra” aklımıza hep bu cümle takılıverir! İyi ki varsın “Haber Kritik” diyoruz! Meclis dışında kalmış olan, bir kısım” Siyasi Partilerimizle”,çok çeşitli düşünce kuruluşlarımızın yanı sıra,diğer Sivil Toplum Örgütlerinin,sözcü ve temsilcileri, yasal düzeydeki, görüş ve düşüncelerini tarafsız bir gözle,  “Haber Kritik”üstlenmekte ve yayın kuşağına  aktarmaktadır.Böylece,“ Onların,bir bakıma, “sesi,kulağı,gözü,dili ve sözcüsü” olma gibi, bir görevi içtenlikle kabul etmektedir.Öte yandan:

Yazar kadrosunda yer alan arkadaşlarımız da,arzu ettikleri konuları,işleyerek,okurlarına sunmaktadırlar  Bizlerde,bu tanımın içersinde yer almaktayız!Ancak,yakındığımız ve üzücü bulduğumuz bir kısım mesajlar,notlar,sorularla karşılaşırız! Örneğin; Kimsin?Nesin? Bizden misin? Değil misin? Sağda mısın? Solda mısın? Veya ,özel hayatınıza ilişkin,saçma sapan bulduğumuz bir takım “sorularla”!!! karşılaşırız.Bunların,tek,tek cevaplanması söz konusu olamaz! ya sabır der,iç geçirir ve görmezden gelirsiniz!Kısacası takdir beklerken,tekdir gelir!kaldı ki,halen yürürlükte olan,Anayasanın,özellikle,10.cu 12.ci,17.ci,19.cu,ve 20.ci maddeleri, “Temel Haklar ve Ödevler “ bölümünde, bu konuları çok ayrıntılı bir şekilde düzenlemiş ve uygulanması gereken tanımlamalara da ayrıca  yer  vermiştir.

 

YAPILMAKTA OLAN, HER TÜRLÜ AYRIMCILIK, EN BÜYÜK DERDİMİZDİR….!

 

 Toplumsal  söyleşilerde  yer alan bir başka hatamızda,ayrımcılık üzerinedir!Hemen klasmana başlarız? , O’mu, ? 0’Bizden değil! Hayır,hayır”0’Ötekilerden,yani Sizden!!! Diyerek savunma hakkımızı kullanırız! Daha da ileri giderek,Ondan,Bundan!? Tanımlarıyla,bilgiçliğimizi noktalarız!? Nede kolaydır, bir kısım insanları,ucuzca yaftalamak! Böyle bir sonucu yaratabilmek, bir kısım insanlarımız için, zor bir şey değildir! .Özellikle,siyasetin önde gelen bir kısım aktörleri,kamu oyunun önünde, değişik tanımlamalar yaparlarsa,diğer muhteremlerde, bu anlamsız,”yaklaşıma” rahatlıkla eşlik edeceklerdir! Örneğin,ne demektir?Elitisler?elitis olmayanlar gibi!? Yapılmakta olan tanımlar ?  Gerçekten dikkat çekici bir durum. Elit,Fransızca bir kelime.Seçkin,okumuş, yazmış,dünyayı izleyen, aydın kişiler için kullanılmakta. Elit bir insan olmak,suç  sayılabilir mi ? Kendimizden çok basit bir örnek  sunalım: Türk Halk Müziğini de dinleriz,Klasik Batı Müziğini de.Yazılı basının,çok çeşitli kalemlerini de okuruz,Yabancı Medya Dünyasını da, yakından izleriz.Uygun gördüğümüz,haber,metin,yorum ve benzeri tüm sunumları,dinler, okur, ilginç bulduklarımızı da arşivimize alırız!  Kime ne arkadaş? Ve kime? ne zararımız olabilir ki? bu çalışma, gayret ve çabalarımızdan? Şimdi sormak istemekteyiz: Demokrasi,temel hak ve hürriyetler, hukukun üstünlüğü,vicdani kanaat,felsefi ve dini inanç,demokrasiyle idare edilen bir ülkede,toplumun temel değerleri ve  kavramları,dolayısıyla, yaşamsal düzeydeki özgün kuralları değiller mi?

 

 FUTBOL TAKIMLARINI TUTAR GİBİ…..!

 

 Bazen; haykırmak geliyor içimizden.!Susmamızın,esas nedeni, almış olduğumuz aile terbiyesi.Ne hikmetse; Futbol takımı tutar gibi,siyaset yapma,alışkanlığından bir türlü vaz geçemedik!? Hesaplaşmak,yüzleşmek,af dilemek ve benzeri “tanımlar” altında,çok önemli tarihi olaylarımızı,tarihe mal olmuş çok sayı da,  mümtaz vatan evlatlarını, tasvip etmediğimiz, bir dil ve üslupla,karalamayı marifet sanıyoruz! Yapmış oldukları yanlışlıkların bir gün mutlaka anlamış olacaklardır.“Eleştirme havası içinde” kaş yapayım derken,göz çıkardıklarının farkında olmamak ,başka nasıl izah edilebilir? Gerçekten ilginç bir durum! Öyle ki;vefa duygusu  veya ahde vefa; Borçlar Hukukunda yer alan “ayni haklar “gibi mi ele alınmaktadır? Yoksa; Vefa,İstanbul’da bir semt ismi veya bir boza markası veya çok değerli öğrenciler yetiştiren bir “Lisenin” adı olarak mı ? değerlendirilme arzusu duyulmaktadır? Anlamak ve yorumlayabilmek gerçek çok zor bir durum!

 

BU KONULARDA KİMLER NE DEMİŞ……!

 

 Tutun ki,Bizler bu konularda yanılmaktayız veya yanlış düşünüyoruz!Peki,tarihe mal olmuş,şahsiyetler, özet olarak,Onlar, bu konularda, neler söylemişler? Bir de Onlara kulak verelim ve sözü bağlamış olalım:

 

&Politika,İktidardaki,Politikacılara bırakılamıyacak kadar,çok önemli bir konu ve bir bilim dalıdır….

(Charles De Gaulle) Fransa Cumhurbaşkanı ,General. (1968)

 

&Olimpiyatlarda,ikinci gelmek gümüş madalya getirebilir ancak,,siyasette ikinci gelmekse,unutulmayı gerektiren bir durumdur.

  Rıchard M.Nıxon (A.B.D eski Başkanı)

 

&Haftaya kriz falan olamaz,Proğramımız, hafta sonuna kadar dolu!

 Henry Kıssınger ( ABD’nin,1973-1977 yılları arasındaki, 56. Dışişleri Bakanı)

 

Bu haftaki yazımızı,şartların bir gereği olarak, ,politika dünyamıza ayırmış olduk .Kısmet olursa,gelecek Haftaya ilişkin yazımızda,ilginç bulacağınızı ümit ettiğimiz, çok değişik bir konuyu ,gündeme  almış  olacağız.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir