» PARİSTE SON TANGO

PARİSTE SON TANGO - Çetin ÇATAN

Paylas
PARİSTE SON TANGO
02 Şubat 2012, Perşembe 21:47:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beyaz Perdenin unutulmaz yapıtlarından biridir, “ Paris’te Son Tango”.Biz, bu muhteşem yapıtın; İsim Hakkını, kullanmak suretiyle,Sizlere, seslenme arzusunu duyduk! Malum,son bir aydan buyana, ülkemiz gündemini oluşturan en önemli  haber; Fransa Parlamentosunda görüşülmekte olan, Sözde Ermeni Soykırımıyla  ilgili Yasa Çalışmalarıydı! Gerçekten çok büyük  bir iftira ve yalan sonucunda, bir grup siyaset kadrosunun, kendi çıkar hesaplarını dikkate alarak,hazırladıkları bu metni, yürürlülüğe, sokabilmek amacıyla, yapmış oldukları, daldan dala atlamaları,hayretler içersinde takip ettik. Tümüyle haksız, evrensel boyuttaki,”Temel hak ve hürriyetlere” aykırı,akla zarar, bu çalışmaları,ciddiye alabilmek

Aklı başında,herhangi  bir  insan için dahi, mümkün görülemezdi!?

 

Medya Dünyamızdan;bu konuyla ilgili olarak,bilimsel  nitelikteki,makale,araştırma ve değerlendirmelerin yanı sıra, yorum özelliği taşıyan,yüzlerce, değerli,eser,kamu oyunun bilgisine sunuldu.Eş zamanlı olarak da,muhatap kılınan,Fransa Parlamentosu Üyelerinin,dikkatlerine aktarılması, başarılı bir şekilde sağlandı!

.

Halen’de bu çalışmalar sürdürülmekte.Kamu Oyu ve özellikle, Elektronik Basındaki Okurlar,bu konulardaki yazı,makale ve yorumlar için,haklı olarak, Yetti artık,gına geldi demeye başladılar!

0 nedenle, Biz, konu başlığına dönmüş olalım ve gerekli olan hatırlatmayı özetleyelim.! Şöyle ki;

Uçuk bir anlayışa dayalı olarak,çıkarılmak istenen  “yasa’nın” özü,bir cümlede toplanabiliyordu!?

 

“Türk Devletinin 1915’te Ermeni Vatandaşlarını göçe zorlaması bir soykırım değildir”  demek,Fransa Yasalarına göre,suç  sayılmış olacaktı..!? Kerameti kendinden menkul  çalışmanın ürünü buydu!

Özetle,Dağ fare doğurmuştu ve evrensel boyuttaki ,Medya dünyası,hayretler içersindeydi!

 

 Kaldı ki;

 

Yakın bir gelecekte,bu  “metin”,Anayasa Mahkemesi Konumundaki “Fransa Yüksek Konsey’inden” Anayasa’sının,”ilgili madde  hükümlerine ,aykırı bulunduğu” gerekçesiyle, geri dönecek ve sonra iptal edilecekti! Bunun böyle olabileceğini; Yerli ve Yabancı Medya Organlarını ,yeterince incelediğiniz zaman  sonucu rahatlıkla,görmüş  olabiliyorsunuz! Ülkemizi,haksız yere uğraştıran ve suçlayan bu sorunun,köklü  ve kalıcı olabilecek ,çözüm yolu,( Bize göre)yasal zeminde, sürdürülecek olan,çok yönlü  çalışmalarla, sağlanabilecektir!Yeter ki; partiler üstü bir  anlayışla, bu “konu” ele alınsın ve devamlılık arz eden bir  tutum ve davranışla, gündemden düşürülmesin.

 

TARİHİN ALTIN SAYFALARINDAN BİR ÖRNEK……!

 

Ali Kılıç anlatıyor.

Tarih. 1936

Yer. Ankara Palas

Yayınlandığı organ:Dünya Gazetesi 1952

 

(………) Atatürk kesin kararlıydı.  Bir akşam,sofradan kalkarak,Ankara Palas’ın altındaki lokale indik.0 Günlerde,Ankara’ya gelmiş olan,Fransa’nın Suriye Olağanüstü Komseri PONÇET’in de,tesadüfen orada olduğu haberini aldı.Bunun üzerine,kendisine ayrılan masaya oturmadı.Salonun ortasına doğru, yeni bir masa hazırlanmasını emretti.Olağanüstü Komser PONCET’ide,masaya davet etti. Nuri CONKER’i ve

Diyarbakır Milletvekili Kazım Paşa’yı,beni,Komsere ayrı,ayrı takdim etti. 0 günlerde,Fransa Hükümeti

HATAY MESELESİNDE,bazı güçlükler çıkarıyor,bu durum’da ,ATATÜRK’ü üzüyordu.

 

Olağanüstü Komsere,içini döktü. Ve O’na da aynen şöyle dedi:

“Hatay,işi benim şahsi davamdır”ve kızgın bir ses tonuyla devam etti.“Beni üzüyorsunuz. Korkarım ki,beni, meseleyi başka türlü halle mecbur bırakacaksınız”Atatürk’ün yüksek sesle söylediği bu sözleri herkes duyuyor ve dinliyordu. Hazır bulunan arkadaşlardan , Kazım Paşa,Atatürk’ün sözlerini,Fransızca’ya çeviriyordu: Orada bulunan bir genç Atatürk’ün, “Beni üzüyorsunuz” sözü karşısında,ayağa kalkarak şöyle bağırdı:

“Atatürk,Üzülme,arkanda biz varız.”

Atatürk,birden bire,sesin geldiği tarafa başını çevirdi. Kaşları,kalkmıştı. Salon derin bir sessizliğe gömüldü.

Atatürk’ün gencin müdahalesine sinirlendiği sanılıyordu! Oysa,Atatürk,gözlerini,sözün sahibi,gence dkertek,

Şu cevabı verdi.

“Biliyorum,çocuğum,Onu bildiğim içindir ki;böyle konuşuyorum” Bütün salon adeta çoşmuştu.!

 

  SONUÇ:

 Tarihin altın sayfalarından derlediğimiz bir “anıyı” birlikte okumuş olduk.Genç Cumhuriyetin Kuruluş yıllarını, görür gibiyiz.  Bu muhteşem anekdotu okuduktan sonra,her hangi bir yorum yapmak  veya değerlendirmede bulunmak  ihtiyacını duymamaktayız.   Özetle olarak;Minnettarız. Ve  Aziz ruhlarının şad olmasını rabbimizden niyaz ediyoruz.

 

   Esen kalın.

 

    YAZARIN NOTU. Atatürk, Fransız dili ve edebiyatı başta olmak üzere,birçok  yabancı dili  iyi bilmekteydi! Söz konusu anıda,muhatap alınan  kişiye,Türkçe cevap vermekte,hiçbir sakınca görmemesi,üstün nitelikte, Devlet Adamı olabilmenin çok seçkin bir örneğini teşkil eden,bir başka anı olmaktadır.

Öte yandan; İlgi duyan Okurlarımızın, İşlemiş olduğumuz konuyla ilgili olarak, yakın bir geçmişte, ”ESKİ DOST FRANSA” başlığı altında ki, yazımızı da,okumalarını ayrıca önermekteyiz

 SON DAKİKA AÇIKLAMASI: Bu yazımızın kaleme alındığı tarihte,beklemekte olduğumuz,gelişmeler

henüz açıklanmamıştı.Bugünkü tarih itibariyle,Fransa Anayasa Konseyi’ne,yasal çizgide,Senatör ve Milletvekillerinden oluşan,büyük bir kadro,yasanın iptali için,imzalarıyla,gerekli olan baş vuruda bulunmuşlardır.İmzasını bu yönde kullanmış olan,Senatör ve Milletvekillerini,saygıyla anmaktayız

.Fransa’ya, yakışan en güzel adım böylece atılmış olmaktadır.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir