» Darbeyle Gelen Sonuçlarla Yüzleşerek Gerçek Sebeplerin Analiz Edilmesi

Darbeyle Gelen Sonuçlarla Yüzleşerek Gerçek Sebeplerin Analiz Edilmesi - Prof.Dr. Ali Osman Engin

Paylas
Darbeyle Gelen Sonuçlarla Yüzleşerek Gerçek Sebeplerin Analiz Edilmesi
07 Ağustos 2016, Pazar 20:59:10
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sevgili dostlar, değerlendirmelerime başlamadan önce 15 Temmuz gecesi; Vatan, Bayrak, Din, Namus, Şeref, Haysiyet, Hak, Adalet savunmasında canlarını işte bu kavramlarda saklı cananlarına feda ederek Peygamberlikten sonra en yüce makam olan Şehitlik mertebesine yükselen tüm vatan evlatlarını rahmet ve derin sevgi ve saygıyla anıyorum. Önlerinde yerlere kadar eğiliyorum. Onlar ölüler değildir. İnşallah bizden ziyade onlar bizleri unutmayacak ve her türlü oyun ve düşmanlıklar karşısında bizlere yol göstereceklerdir. Onların gösterdikleri yol boyunca millet olarak ayağa kalkıyoruz. Birlik ve beraberliğimizi altın harflerle tarih sayfalarına işliyoruz. O gece gördük ki, bu coğrafyayı vatan edinmiş, rengini şehit kanlarımızdan alan ay yıldızlı bayrak altında yaşamayı kader olarak benimsemiş, her ne türlü olursa olsun farklılıkları zenginlik sayarak birbirlerini tamamladığına inanmış, geçmişte olduğu gibi şimdi ve gelecekte de ortak hayallere, ortak ideallere odaklaşmış   herkesin ortak paydaları daha fazlaymış ve aynıymış. Bütün mesele bu değerlerin korunması ve birlik ve beraberliğimize zeval getirilmemesidir. O gece yaralanan ve aldıkları yaraları kendileri için madalya sayan yürekli insanlara da aynı şekilde en derin selam, saygı ve sevgilerimle beraber Rabbimden acil şifalar diliyorum. Gerçek askeriyle, polisiyle şehidiyle ve gazisiyle büyük milletimizi de gösterdiği insanüstü kahramanlık ve demokrasi mücadelesinden dolayı  kutluyorum. Polisimizi ve bu aziz milletin gerçek askerlerinden müteşekkil ordumuzu da gösterdikleri olağanüstü duyarlılık ve mücadeleden dolayı minnet ve şükranla anıyorum.

 

            Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, kabine üyeleri, muhalefet partilerinin   demokrasi savunmasında gösterdikleri yiğitliği de kutlamak gerekiyor. Bu noktada eğer mevzu vatansa gerisi teferruattır ilkesinde birleşen tüm kurum ve kuruluşlar bu yüce milletin mensupları olduklarını ortaya koymuşlardır. Aynı şekilde duyarlı sivil toplum kuruluşlarına da iyi ki varsınız  demek istiyorum. O karanlık gecede şehitlik mertebesine ulaşan kardeşlerimizin ve yaralanan gazilerimizin her birisinin bir hikâyesi bulunuyor. Umarım ilerde bu hikâyeleri çocuklara anlatır ve o kahraman vatan evlatlarının birer rol model olmaları sağlanır. Ben diyorum ki, bu ülke, millet ve tüm vazgeçilmez değerlerimiz için ister terörle mücadele ederken, ister haçlılarla savaşırken, ister 15 Temmuz gecesi gözlerini kırpmadan vatan savunması yaparken, şehadet şerbetini içenlerin arka plândaki ideal, hayal ve düşüncelerini de masaya yatırarak ona göre geleceğimizi tasarlamamız gerekmektedir. Çünkü o yiğitleri o er meydanlarında hakka tutunarak ayağa kaldıran işte o arka plândaki fikir ve idealleridir. Hayal ve hedefleridir. Bence bizlerde onları tutup ayağa kaldırarak ahde vefa borçlarımızı ödeyebiliriz. 

 

Aziz dostlar, her şer sandığımız şeylerden hayırda çıkabilir düşüncesi elbette ki Kur’an ve hadis temellidir. Çünkü musibetlerin farkına vardırdığı nasihatler önemlidir. Eğer o nasihatler alınırsa, elbette ki tarih olay boyutuyla tekerrür etmez. Tekrar etmesi için gereken derslerin alınıp, ona göre bağımsız değişkenlere müdahale edilerek geleceğin yeniden yapılandırılmaması önkoşuldur. Toplum olarak hepimize bu düşmektedir ve alınması gereken dersler alınarak, amasız ve fakatsız daha fazla birlik ve beraberlik, daha fazla uzlaşma ve paylaşım, daha fazla kardeşlik olgularının yaygınlaştırılmasıdır. Birbirimizi iten kuvvetler değil, çeken kuvvetler olacağız. Kimse kimseye ne düşüncesinden, ne etnik kökeninden, ne mezhebinden ve meşrebinden dolayı farklı bakmamalıdır. Eğer bir bakış gerekiyorsa, oda zenginliğimiz olarak bakılmasıdır. Evet gerçekten de zenginliğimizdir. Çünkü hepimizin birbirimizden aldığımız ve verdiğimiz değer ve normlar vardır. Demek ki hepimiz birbirimizi var eden değerler oluyoruz. Her kim kendi felsefesi, mezhebi, meşrebi ve etnik yapısından dolayı diğerlerini ötekileştirirse, bilsin ki aslında kendisini kendisine ötekileştiriyor. Bu da, bir kişinin kendisine verebileceği en büyük zarardır. Heterojen bir toplumsal yapının kazanımları homojen bir toplum yapısından daha fazladır.

 

15 Temmuz kalkışmasını masaya yatırırken, öncelikli olarak bu olayın faillerine bakmak gerekiyor. Bilindiği gibi bir olayda taraflar birbirlerini ne kadar çok tanırsa, o kadar isabetli stratejiler geliştirirler ve başarılı olurlar. Düşmanın nerede, ne zaman,  ne yapabileceğini ancak böyle anlayabiliriz. FETÖ denilen paralel yapının doğup, büyüyüp beslendiği kaynaklar bellidir. Bu kaynakların gelecekte benzer yapıları  yeniden doğurmayacağına garantimiz yoktur. O halde bu yapıyı doğuran yapı ve kaynaklar da sahip oldukları imkân ve fırsatlarla, milleti bölüp ayrıştıran ve ortaya çıkan kamplaşmalardan sadece kriptolu çalışan kendi yapılarına mensup olanlara çıkar sağlayan güçleriyle mutlaka masaya yatırılmalı ve derinlemesine analiz edilmelidir. Yapılacak analizler sonucunda çok daha fazla bilinmeyenler bilinir hale gelecektir. Hatta terörün alt yapısının, teröristlerin özgüven algılarının nasıl yeşertildiği de ortaya çıkacaktır. Terörün sosyolojisi ilk başlangıcı olan sıfır noktasından günümüze kadar incelendiğinde, aynı çıkış noktalarına ulaşılacaktır. Bu konularda çok uzun süredir yazmaya devam ediyorum. Ancak biliyorum ki bu çirkef yapılar tarafından etrafım etkisizleştirme ve yıldırıp yıpratma duvarlarıyla örüldüğü için, sesimi ulaştırmak istediğim muhataplarına duyuramadım. Her türlü yıldırma, sindirme, etkisizleştirme, yok sayma ve bunaltarak nefessiz bırakma uygulamalarına karşı dik duran, yılmayan, sağlığını kaybetse de, bu paralel yapının deşifre edilmesinden çok önce cesurca bunların faaliyetlerinin ileriye dönük olarak ortaya çıkacak sonuçlarını değerlendirenler ne hikmetse fark edilememişlerdir. Hep yok sayılmışlardır. Garip olan şudur ki halâ da aynı yok saymalar devam ediyor. Yapılması gerekenlerden birisi de; nerede ve hangi kurumda  olursa olsun bu yok saymalara temel oluşturan gerekçelerin ve kirletilmiş bilgilerin, bu akışı sağlayanlar boyutuyla yeniden değerlendirilmesidir. Çünkü paralel yapının iplerinin uçları o tür yerlerde saklıdır. Bu iplerin uçlarına tutunulduğu zaman gerisi gelecektir. Aksi halde sadece ortaya çıkan sonuçlar üzerinde konuşmaktan öteye gitmekte zorlanırız. Bütün bu olumsuzlukları yaşamamızı sağlayan sebeplere ulaşmak ve alınacak tedbirlerle de bir daha böylesi sonuçlarla muhatap olunmamasıdır. Hiçbir şey, hiçbir durum atlanmamalıdır.

 

Yapılması gereken; ülke genelinde tüm kurum ve kuruluşlarda gerçekleşen bu yok saymalar karşısında var sayılanların varlık ve tercih nedenlerine bir daha bakılmasıdır. Asla hak eden, gerçekten vatan ve millet duyarlılığı yüksek, hiç kimseyi ötekileştirmeyen, ülkemizin birlik ve beraberliğine gereken önemi veren, devlet ve millet düşmanı yapılanmalarla uzaktan ve yakından işi olmayan güzel insanlara hiç kimsenin diyeceği bir şey olamaz. Bütün mesele bu çürütülen paralel ve yamuk yapıların sistemden ayıklanması ve bir daha böyle kalkışmalara yön verememeleridir. Devletimiz ve milletimiz açısından telafisi mümkün olmayacak kritik nokta bu hainlerin ALLAH korusun herhangi bir kalkışmada başarı elde etmeleridir. O halde herkes kendi kapasitesi ölçüsünde elinden geleni ve üzerine düşeni yapmalıdır. Elbette ki bu konularda söyleyecek çok sözümüz, dillendirecek çok türkülerimiz olmalıdır. Çünkü bizim vatanımız tektir, bayrağımız eşsiz ve emsalsizdir, milletimiz yücedir ve devletimiz ebede kadar yaşayacaktır. İşte biz bütün bunların sahipleriyiz. Bu manada sorumluluklarımız yüksektir ve zaman zaman bunun bedeli ağır da olsa, vız gelir tırıs gider. Çünkü ALLAH sadece O’na gerçek kulluk mertebesinde olan ve başka kulluklar arayışı içerisinde olmayanlarla beraberdir. Gerisi fasa fisodur.

 

Derin sevgi ve saygılarımla

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir