» Ya Devlet Başa, Ya Kuzgun Leşe

Ya Devlet Başa, Ya Kuzgun Leşe - Prof.Dr. Ali Osman Engin

Paylas
Ya Devlet Başa, Ya Kuzgun Leşe
30 Temmuz 2015, Perşembe 20:02:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeniden hortlatılan terör saldırılarının çok kısa zaman dilimleri içerisinde değişen konjonktürel durumlar ve pozisyonlar doğrultusunda kendisine yeni istikamet arayışları içerisine girdiği anlaşılmaktadır.Artık görünürde savaştığı karşıtıyla karşıt eylemler plânlayıp uygularken, hiç beklenmedik durumlarda birbirini destekleyen paralel eylemlere de yönelmektedir.Küresel ölçekli toplumsal olaylardaki taraf ve dost – düşman algısı, fark edilen pozisyonu itibariyle tanımlanmaya çalışılırken, hep yeniden değişmekte ve yeniden tanımlanması gerekmektedir. Bu mobiliteyi fark edemeyen tanımlara bağlı geliştirilecek stratejilerin, alınacak karşı tedbirler açısından herhangi bir anlamı olmayacak ve belki de terörün değirmenine su taşıyacaktır.  Böyle bir harekat kabiliyetine sahip olan terör örgütleriyle mücadele eden devletlerin, aynı hız ve harekat kabiliyetiyle karşı stratejiler geliştirmesi ve o ölçüde kararlılıkla uygulaması gerekir. Bu noktada oluşacak en küçük zaaf; sayın Devlet Bahçeli’nin vurgulamak istediği gibi devletin cüceleşip küçülmesi ve ufalanması anlamına gelecektir. Devletin gireceği böyle bir yolda, geri dönüş için manevra alanları ya hiç yok, yada ödenmesi gereken ağır bedeller vardır.

Nasıl ki devletlerin terörle  mücadele rotalarının yöneltildiği yanlış istikametlerin geri dönüşü çok ağır bedeller gerektiriyor veya hiç yok ise, geliştirilecek çok yüksek maliyetli ve düzeyli farkındalık ile hazırlanacak stratejilerin uygulanması noktasında da asla geri dönüşlerin olmaması beklenir. Şüphesiz ana tema kararlılık olacaktır. Devletin başta olması ve kuzgunların leş bulamaması da bu manada bir devlet ciddiyeti ve kararlılığın ifadesidir.

Yasama ve yürütmenin siyasi iktidar boyutuyla yürütmeye çalıştığı barış, kardeşlik ve çözüm süreci  politikaları içimizi acıtsa da, yinede olsun barış ve kardeşliğin tesis edilmesine değer gibi düşünceler söze dönüşüyordu. Ancak gelinen noktada böyle olmadığı, ortaya konulan düşünce ve amellerin gizlenmeye çalışılan niyetleri açığa çıkardığı görülüyor. Bunlar kesinlikle iyi niyetler değildir. Gösterilen hoşgörü ve toleranslar sadece ihanetin şiddet ve kabiliyetlerini artırmıştır. Suriye’ de düşman rolünü oynayan İŞİD, PYD ve PKK Türkiye’ de rahatlıkla müttefik olabiliyorlar ve olmaları da beklenmelidir. Çünkü onların birbirlerine karşı tutum ve tavırlarını Türkiye’ nin aldığı pozisyonlar belirliyor. Öyleyse akılcı olan; her ikisine de her açıdan aynı mesafelerde olmaktır. Birisine olan uzaklığın diğerine olan yakınlığı belirlememesi gerekir. Elbette ki terör örgütlerinin yaptığının benzeri olan; düşmanımın düşmanı dostumdur hesabı hep açıktır ve dünyanın her tarafında büyük-küçük cari hesaplar yapılmaktadır. Terör odakları devletin yumuşak yüzünü ne yazık ki iyi değerlendirip, kötü emellerinden vazgeçmemişler ve aksine bu toleransı zaaf olarak değerlendirmişlerdir. Bu süreçte yığınak yapılmış ve tedarikler sağlanmıştır. Bütün bu kötü niyetli tutum ve davranışların cevabı devletin sert ve tavizsiz yüzüdür. Aksi halde kuzgunlar kolayca konacak çok leş bulacaktır. Bu ülkede yaşayan hiç kimsenin böyle bir sonucu hayal etmesi düşünülemez.

Şüphesiz ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sahip olduğu imkân ve fırsatlarla her zaman ve durumda bu belaların üstesinden gelecek güce sahiptir. Devletimizin sabrı zorlanmamalıdır. Bu ülkede yaşayan herkes bu büyük devletin eşit vatandaşlarıdır ve o ölçüde de sahipleridir. Hak ve özgürlükler noktasında kimsenin başkalarına bir üstünlüğü yoktur. Her fert her türlü imkân ve fırsattan yararlanıyor. Hangi etnik köken ve yapıdan olursa olsun, bu ülkede yaşayan hiç kimse diğerinin karşıtı veya rakibi değildir. Çünkü birisinin varlığı diğerinin yokluğuna işaret etmiyor. Ekseriyet tarafından özlenen de, hep birlikte var olmak ve diri olmaktır. Bunu istemeyenler hain ve yapmak istedikleri de ihanettir. Bunun bedeli de elbette ki ağır olacak ve pişmanlık duyulmayacaktır.

Yayılmaya başlayan terör faaliyetlerinin, 2015-2016 eğitim ve öğretim döneminde eğitime başlayacak üniversitelerimizde  çok daha organize ve sansasyonel eylemlere girişebilecekleri ihtimali oldukça yüksektir. Belki de şu an itibariyle üniversitelerimizin yaz tatilinde olmaları önemli bir şans olmuştur. Devlet yetkililerimizin bu konuda etkili tedbirler alması yerinde olacaktır. Allah korusun, geçmişte yaşanan acı deneyimler ve tecrübeler hafızalardaki tazeliğini koruyor. Yaşanan her musibetten nasihatler çıkarılmalı ve gereken acil tedbirler alınmalıdır.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir