» Kim Bu Haşhaşiler?

Kim Bu Haşhaşiler? - Alperen Burak

Paylas
Kim Bu Haşhaşiler?
07 Ocak 2015, Çarşamba 07:35:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Asya bozkırlarından Anadolu’ya vuruşa vuruşa ilerleyen Selçuklu Ordusu, Tuğrul Bey zamanında Bağdat’a girdi. (1055) Tuğrul Bey’in Abbasi Halifesinin koruyuculuğunu üstlenmesinin ardından Selçuklular, bölgenin hâkimi konumundaki Şii Fatımi Devletinin de etkinliğini bitirdi.

 

Savaş Meydanlarında, Selçuklu Devletinin egemenliğine son veremeyeceğini anlayan Fatımi Hükümdarı Mustansır Billah, Selçuklu topraklarında propaganda yaparak, halkı Sultana ve diğer devlet yöneticilerine karşı kışkırtarak Selçukluyu zayıflatmayı düşünüyordu.

 

Bugün sıkça dillendirilen Haşhaşilerin kurucusu Hassan Sabbah, Fatımi Hükümdarı Muntasır Billah’ın Horasan temsilcisiydi. İyi eğitim almış, keskin zekâlı, yetkin, cesur ve iletişimi güçlü bir karakter olan Hasan Sabbah, aritmetik, astronomi, siyaset bilgisi ve etkileyici üslubuyla kısa sürede çevresine binlerce müridi toplamayı başardı.          

 

Hasan Sabbah’ın amacı, Selçukluların bölgedeki hâkimiyetine son vermek ve Fatımileri eski etkin günlerine kavuşturmaktı. Fatımi Hükümdarı Mustansır Billah’ın ölümünden sonra kendince bir yönetim oluşturmak amacıyla veliaht belirlemeye kalktı ancak başaramadı. Bu yüzden dönemin Fatımi yönetimince tutuklandı ve sınır dışı edildi.

 

Selçuklularla mücadelesinden vazgeçmeyen Hasan Sabbah dini önder sıfatıyla etrafına topladığı müritleriyle birlikte, Hazar kıyısında, 1800m yüksekliği olan, kuşatılması imkânsız görünen ve Kartal Yuvası olarak nam salmış Alamut Kalesini almayı başardı. (1090)

 

Alamut’ta faaliyetlerini artıran ve daha fazla insana ulaşmayı başaran Hasan Sabbah, müritlerine haşhaş içirerek, onlara dünyada cenneti gösteriyor! Söylediklerini yapanların öldükten sonra cennete kavuşacaklarını vaat ediyordu.  Sahte cennetle hedefe kilitlenen fedailer; din adına saldırıyor, öldürüyor, masumları bile katletmekten çekinmiyordu.

 

Çoğu tarihi kaynakta Haşhaşi olarak adlandırılan Hasan Sabbah fedaileri; korkusuz, sabırlı ve her şarta rağmen verilen işi bitiren kişilerdi. Haşhaşiler;  önemli isimlere yakın yerlerde bulunuyor, basit görevler alıyor, öldürmeyi hedefledikleri devlet adamlarının en yakınlarına yükselecek kadar sadakatle çalışıyor, uzun süre niyetlerini gizlemeyi başarıyorlardı. Zamanın geldiğinde de zehirli hançer kullanarak öldürmeleri gereken kişiyi öldürüyorlardı. Bu yöntemle dönemin ünlü komutanlarına, devlet adamlarına ve âlimlerine suikastlar düzenlediler.

 

Selçuklu Sultanı Melikşah’ın ünlü veziri Nizamülmülk, ülkede huzur bırakmayan Hasan Sabbah fedailerine karşı uzun süre mücadele etti. Birçok fedaiyi yakalatıp meydanlarda astırdı. Ancak sorunun bu şekilde çözülemeyeceği aşikârdı. Alamut Kalesini alıp, Hasan Sabbah’ın faaliyetlerine son vermek istedi ama başarılı olamadı.

 

Hasan Sabbah, mabet gibi gördüğü kaleyi kuşatacak kadar üzerine gelen; tarihin en büyük devlet adamlarından, Sultan Alparslan ve Melikşah gibi büyük hükümdarlara vezirlik yapmış Nizamülmülk’ü, İbni Tahir adlı fedaisinin zehirli hançeri ile öldürtmeyi başardı.(1092)

 

Bu suikast olayından sonra daha da güçlenen Haşhaşilerin, Selçuklu içine yaydıkları korku öyle dehşet verici hal almıştı ki, devlet erkânı artık zırhsız dolaşamaz haldeydi. Terör ve şiddet sarmalı, korku imparatorluğunu daha da güçlendirdi.

 

Nizamülmülk’ün öldürülmesi ve Melikşah’ın vefatının ardından taht kavgaları ile zayıflayan Selçuklu Devleti’nin içine düştüğü durum Hasan Sabbah’a yaradı ve Alamut’un dışında birkaç kaleyi daha ele geçirerek etkinliğini artırdı.

 

Sultan Sencer’in Selçuklu tahtına oturmasıyla birlikte, Selçuklular eski gücüne kavuştu ve ülkede huzur tesis edilmeye başlandı. Bunun üzerine Hasan Sabbah, olası bir Selçuklu tehdidini durdurmak için Sultan Sencer’e elçi göndererek barış teklif etti ancak Sultan Sencer bu teklifi reddetti. Bunun üzerine, yıllardır Sultan Sencer’in çevresinde olan bir fedai deveye girdi. Sabah uyandığında başucuna taşa saplanmış bir hançer gören Sultan Sencer, daha sonra bir elçinin Alamut’tan getirdiği “Ben istemez miydim ki o hançer sert taşa değil de sultanın yumuşacık göğsüne saplansın.” mesajının ardından Hasan Sabbah’ın üzerine gitmedi.

 

Hasan Sabbah, 1124 yılında hastalık vefat ettiğinde, Alamut’a sahte cennete gitmek için öldürmeye inanmış Bâtıni bir cemaat; coğrafyamıza, korku ile sindirilmiş ve fitneye bulanmış bir millet; batıya ise haşhaşi kelimesinden türetilen assasin (suikastçı) terimi kaldı.

 

Haşhaşilerin merkezi Alamut Kalesi, 1256 yılında İlhanlı Hükümdarı Hülagu Han tarafından yerle bir edildikten sonra Hasan Sabbah fedaileri dağıldılar ve zaman içinde eriyerek tükendiler.

 

Selam ve dua ile

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir