» HANGİ DİPLOMASİ ?

HANGİ DİPLOMASİ ? - Reyhan İşeri

Paylas
HANGİ DİPLOMASİ ?
29 Eylül 2010, Çarşamba 15:37:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
    AKP hükümeti yetkililerinin TBMM Başbakanlık makamında BDP eşbaşkanları ile görüşmesinin hemen ardından İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın Irak'a ziyarette bulunması bir tesadüf olamaz. Lakin geçmişte de güvenlik ve terör konuları ile ilgili birçok karşılıklı görüşme yapılmasına rağmen hem Irak merkez hem de bölgesel yönetim yetkililerinden terörle mücadele bağlamında herhangi bir somut adım atılmamıştır. Bu nedenle yapılan yeni görüşme ile terör örgütüne sekte vuracak herhangi bir adım atılması da muhtemel değildir.
    Öte yandan 29 Mart 1946 tarihinde imzalanan Türkiye – Irak Sınır Anlaşması ile Irak topraklarından gelen terör tehdidine karşı imzalanmış diğer birçok protokoller var iken Türkiye'nin Irak merkez hükümetini muhatap alması gerekmektedir. Lakin merkez yönetim yerine bölgesel yönetimin muhatap alınmasının anlaşılır bir yanı olmadığı gibi bir acizlik göstergesidir.
    Dününde ABD'ye Avrupa'ya rahat giriş – çıkış yapabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Devleti Pasaportu ile ödüllendirilen üç – beş çapulcudan bugün medet ummak büyük bir devlete yakışan bir davranış değildir. Maalesef AKP hükümeti terörle mücadele veya sınır ötesi kara ve hava harekâtı dendiğinde izin alırcasına bölgesel yönetimden talepte bulunmasının anlaşılır bir yanı da yoktur.
    Büyük bir devletin komşu devletten gelen her türlü tehdide karşı kimseden izin almasına gerek yoktur. Tam tersine Başkent Ankara'dan en ağır diplomatik dilde nota verilir ve yerine getirilmesi beklenir. Eğer ki karşı devlet bu notayı dikkate almazsa uluslararası anlaşmalardan doğan hakla gereken cevap verilir ve sorun kökünden çözülür. Bunu yapmak yerine her defasında karşılıklı diyaloglarla, "Mesut Abi" tarzı hitaplarla ne bölgesel yönetim ne de Irak merkez yönetimi kendi topraklarında barındırmaktan şeref duydukları teröristleri Türkiye'ye teslim etmez ve hatta beslemeye de devam ederler.
    Nitekim bugüne kadar yapılan ikili ve üçlü görüşmeler çözüm yerine taviz getirmiştir. Bölgesel yönetim etnik bölücü terör örgütü PKK'dan kaynaklanan tehdidi kullanarak kendince yanı başımızda kurduğu Kürdistan devletinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından tanınmasını sağlamaya çalışmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni temsilen toplantılara katılan yöneticiler de bölgesel yönetimin bu oyununa gelmişlerdir. Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Irak ziyareti sırasında Irak'ın kuzeyini lanse ederken "kürdistan" kelimesini kullanması da bu fiyaskolardan biri olmasına rağmen hala ikili veya üçlü görüşmelerde Türk tarafının "kuzey Irak" ve Irak tarafının da "kürdistan" olarak lanse etmesi fiyaskoların devam ettiğinin göstergesidir. Bu nedenle yapılan görüşmeler çözümden daha çok fiyasko olarak değerlendirilebilir.
    Ayrıca etnik bölücü terör örgütü PKK'nın elini kolunu sallayarak her türlü faaliyette bulunduğu ve barındığı Irak'ın kuzeyinin yönetimini elinde bulunduran bölgesel yönetimin örgütün lider kadrosunu bırakın bir kedisini dahi teslim etmeyi düşünmediği ortada iken Türkiye'nin biran önce ucuza sattığı elektriğin şartellerini indirip elektriği kesmesi Irak için büyük bir yaptırım olacaktır. Lakin yaptırımdan daha çok yatırım yapılması bir gaflettir. Bugün Habur'dan Irak'a mal taşıyan kamyon ve tırlardan belirli geçiş güzergâhlarında örgütün "gümrük vergisi" adı altında haraç topladığını duymayan kalmamışken "Ovaköy sınır kapısını" açmak yerine Habur'dan geçişlerin sağlanması nasıl bir anlayış ürünü anlamak mümkün değil.
    Öte taraftan terörle mücadelede karşılıklı diyalogu çözüm olarak sunanlar bir düşünsünler. 11 Eylül saldırısı sonrasında ABD, okyanus ötesinden terörle mücadeleyi bahane ederek Afganistan'a girerken Afganistan yönetimi ile karşılıklı diyalogda mı bulunmuştu? Yoksa El – Kaide ile mi karşılıklı diyalog da bulundu? Veya demokrasi, insan hakları, özgürlük adına Irak'a girerken Saddam Hüseyin'le mi diyalog halindeydi? Bilmiyorsanız hatırlatalım. ABD, Irak'ı işgal etmeden önce Barzani ve Talabani ikilisi ile birlikte Irak'ın nasıl parçalanacağını konuşmuşlardır. Buna rağmen ABD, okyanus ötesinden elini kolunu sallayarak kendince mazeretlerle Afganistan'ı ve Irak'ı işgal edebiliyorken dünyanın en güçlü ordularından biri olan Türk Ordusunun Irak topraklarından Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin topraklarına yönelik yapılan her türlü terör saldırılarına Bağdat hükümetinin engel olmaması sebebiyle Bağdat'a girip Bağdat hükümetinin yapamadığını Türk Ordusu'nun yapması için gerekli talimatları vermeyip okyanus ötesinden medet ummak "dayak yiyen çocuğun anasının arkasına saklanmasına" benzer…
    Terörle mücadele vatandaşa "ananı da al git" demeye benzemez. Kararlılık ve cesaret ister. Büyük Türk Milleti kadını erkeği, genci yaşlısı, çoluğu çocuğu ayağında çarık olmadan yalın ayak katıksız kurtuluş mücadelesi vermiş bir millettir. Bu necip milletin yönetim yetkisini elinde bulunduranlar bu milletin değerlerine, birliğine ve dirliğine zarar vermemelidirler. "Analar artık ağlamasın" denilerek başlatılan "açılım – saçılım projesi (demokratik açılım, milli birlik ve kardeşlik projesi)" ile veya olmayan bir Kürt sorununun kabul edilmesiyle veya Habur'da yaşanan rezalet ile terörün kökü kazınmaz. Tam tersine terör tetiklenir.
Ayrıca son zamanlarda siyasiler başta olmak üzere belli kesimlerden sıkça duymaya başladığımız "Devletin Doğu ve Güneydoğu'dan veya Kürtlerden özür dilesin" tarzı öneriler bir acizlik gösterisidir. Bugün işsizlik ve yoksulluk sadece Doğu ve Güneydoğu halkının veya Kürtlerin sorunu değil. Tüm bölgelerimizin, tüm insanlarımızın sorunudur. Kalkınmış büyükşehirlerimizin bazı köyleri Doğu ve Güneydoğu köylerinden daha vahim durumda iken bunu görmezden gelip olayı çarpıtmak çözümsüzlük üretir. Ve Devlet ne yapmış ki kimden ne için özür dilesin? İşsizlik ve yoksulluk Türkiye'nin sorunudur. Hortumlayanlar memleketi hortumlamasaydı veya terörü amaçlarına ulaşmada bir araç olarak görenler yerlerinde durup devletine bağlı birer vatandaş olup hainlik yapmasaydı bütçenin büyük bir kısmı terörle mücadeleye ayrılmamış olsaydı zaten yoksulluk diye bir şey olmazdı. Bunları görmezden gelenler sadece lafebeliği yapmaktan başka bir şey yapmıyorlar. 
    Sonuç olarak tarihte devletler kurmuş ve altı yüz küsur sene hüküm süren bir Cihan devletinin devamı olan büyük bir devletiz. Devlet olmanın gereğini diğer devletlerden daha iyi biliyorken başkalarından medet ummak bir gaflettir. Diplomasi ise diplomasinin de bir sınırı vardır. Akil adamlarla veya dünün çapulcuları ile görüşmelerle ne terör biter ne de demokrasi gelir…
 
29 EYLÜL 2010
Reyhan İŞERİ

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir