» Kadın Cinayetleri Meclis Gündeminde

Kadın Cinayetleri Meclis Gündeminde

CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan TÜRKMEN, Ülkemizin dördüncü büyük kenti olan Adana’da, aile içi geçimsizlikler nedeniyle özellikle “kadını” hedef alan ve son günlerde artarak ürkütücü boyutlara ulaşan cinayet olaylarını Meclis gündemine taşıdı.
Paylas
Kadın Cinayetleri Meclis Gündeminde
Sizden Gelenler - 25 Mayıs 2017, Perşembe 22:39:42
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Elif Doğan TÜRKMEN, Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına verdiği soru önergeleri ile cinayet vakaları konusunda hükümeti göreve çağırdı.

Emniyet kaynaklarından alınan verilere göre kentte son bir ayda 17, 2 yılda toplam 245 cinayet işlendiğini, bu verilerle Adana’nın Türkiye’de en çok kadın cinayeti işlenen iller listesinin ilk sıralarına taşıdığını kaydeden Elif Doğan TÜRKMEN;  “Ülkemizde modern hayata uyum sağlama çabasındaki kadınlarımıza yönelik şiddet günden güne artmakta ve bu vahim tabloyu ortaya çıkartmaktadır. Anayasa’mızda öngörülen “yaşama hakkı”na saldırı ve özellikle kadınlarımıza yönelik bu insan hakları ihlali hiçbir çağdaş, demokratik hukuk devletinde kabul edilemez bir durumdur.” dedi.

Elif Doğan TÜRKMEN, Adalet Bakanının cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde;

 • Kadın cinayetlerini namus cinayeti olarak kanıksayan toplumsal zihniyetin yargıya da sirayet ettiği ve katil zanlılarının çoğunluğunun erkek akrabalar olduğu bu cinayetlerde cezada indirim uygulandığı doğru mudur? 2002’den bu yana Adana’da ve Türkiye genelinde kaç kadın cinayeti zanlısına ceza indirimi uygulanmıştır?

 • Bakanlığınızca yargı mensuplarına kadına yönelik şiddetin durdurulması amacıyla eğitim verilmekte midir? Verilmesi planlanmakta mıdır?

 • Cinsiyet ayrımcı politikalar, yasalar ve uygulamaların düzenlenmesi konusunda yapılan çalışmalarınız var mıdır? Açıklar mısınız?

sorularının yanı sıra, AKP hükümetleri döneminde Adana’da işlenen cinayet sayısını,  kurbanların cinsiyet ve yaş gruplarına göre dağılımını, cinayetlerin işlenme nedenini, sorumluların hangi cezaları aldıklarını ve faili meçhul cinayet vakalarının sayısal verilerini istedi.

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan TÜRKMEN, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca cevaplanması talebiyle verdiği önergesinde ise şu sorularına yanıt aradı:

 • Türkiye genelinde, 2002’den bu yana, şiddet görüp ölüm riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek Bakanlığınıza müracaat eden kaç kadın, müracaatı sonrasında cinayete kurban gitmiştir? Bu kadınlarımızın ölümlerini engellemek için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?

 • Bakanlığınız bünyesindeki sığınma evlerine müracaat yöntemi nedir? Müracaat esnasında istenilen belgeler nedeniyle uzayan bürokratik süreçte, başvuru sahibinin savunmasız bir şekilde bu belgeleri temin etmek amacıyla dolaştırılmasını uygun buluyor musunuz?

 • Tehdit altında olduğunu beyan eden kadınlar bu sığınma evlerinde ne kadar süre ile kalmaktadır? Sığınma evlerinden ayrılan kadınların güvenlik takibi ne şekilde yapılmaktadır? Ekonomik yetersizliği olan kadınlara sığınma evlerinden ayrıldıktan sonra destek sağlanmakta mıdır? Ne kadar süre ile ne kadarlık bir destek sağlanmaktadır?

 • Bakanlığınıza ya da güvenlik birimlerine ulaşamayan aile içi şiddet mağduru kadınlar ile ilgili yaptığınız çalışmalar nelerdir?

 • Adana genelinde kaç “Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi” vardır? Aile içi şiddet ve yüksek cinayet oranları ile sıklıkla gündemde olan Adana için bu sayı yeterli midir?

 • Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için hangi kurumlarla ortak çalışmalarınız vardır? Kadına yönelik şiddetin önlenmesinin her aşamasında görev alan tüm personele eğitim verilmekte midir? Bu eğitimin aşamaları nelerdir?

 • Cinsiyet ayrımcı politikalar, yasalar ve uygulamaların düzenlenmesi konusunda yapılan çalışmalarınız var mıdır? Açıklar mısınız?

 • Yasalar ve kağıt üzerindeki düzenlemelerin yaşama geçmemesinde Bakanlığınızın sorumluluğu ne kadardır? Bu nedenle Bakanlığınızın bir yol haritası olacak mıdır?

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir