» İYİ Parti Olmasaydı Ne Olurdu?

İYİ Parti Olmasaydı Ne Olurdu?

Öncelikle yerel seçimler sonrası kısa bir değerlendirme asıl konuya girmeden yerinde olacaktır. Yerel seçimin sonuçlarını anlamak için son üç yılı doğru okumak yerinde bir değerlendirme olacaktır.
Paylas
İYİ Parti Olmasaydı Ne Olurdu?
Siyaset - 23 Temmuz 2019, Salı 14:04:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 Tarih sebep sonuç ilişkisi çerçevesinde olaylara bir bakış açısı getirmeyi gerektirir. Yerel seçimlerde ki ittifaklara, aday tespitlerine gelinen sürecin belirleyicisi referandumla getirilen Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ve sonrası gelişmelerdir. Hatta Türk demokrasi tarihi açısından ders olarak okutulması gerektiğini düşündüğüm MHP kongre süreci yerel seçimlerde Akp ye gösterilen sarı kart acısından başlangıç kabul edilebilir. Yani süreci o günden bu güne değerlendirmek sebep sonuç acısından daha yerinde olacaktır.

MHP gibi lider kültünün ağır bastığı, biat kültürünün hakim olduğu bir siyasi yapıda genel merkez tarafından belirlenen üst kurul delegelerinden tek tek imza toplayarak kongre çağrıları yapılmış , kongreyi toplayacak sayıdan çok fazlasının imzası alınmış. Kongreler toplanmış ve tarihe geçecek bir hukuk garabeti ile bu demokratik süreç engellenmiştir.

Akabinde ise 15 temmuz hain darbe girişimi sonrası iki yıl olağanüstü hal ilan edilmiş, referanduma dahi olağanüstü hal kapsamında gidilmiştir. Sonuç olarak her türlü muhalif ses iftira edilmek, suçlanmak, hedef saptırmak ve hedefe konulmak korkusu ile karsı karşıya kalmıştır. Tam da böyle bir süreç sonrası toplumda ki sindirilmişligi, susturulmayı, iftira kültürünün adeta yetkililer tarafından demoklasin kılıcı gibi kullanıldığı bir süreçte Meral hanım ve arkadaşları bin bir engel, medya basın karartmaları, iftira, manipülasyon ve mobinglere rağmen partiyi kurmuş, kurulduktan 7 ay, kongresinden üç sonra seçime yetişmiş ve %10 oy alarak 43 vekille mecliste grup kurmuştur. Türk siyasi tarihinde bu şartlar göz önüne alındığında bu çok ciddi bir başarıdır. Referandum öncesi iyi parti kurulmadan önce yapılan hesaplarda %45-50 AKP +%15-20 MHP, yüzde 60-65 ile her daim şampiyonuz, CHP %23-25 geçemez , başkanlık yönetim hükûmet her daim biz oluruz hesapları, iyi parti kurulması ile bozulmuştur. Sadece bir dakika İyi Parti hiç olmasaydı veya kurulmasaydı şeklinde tersine bir akıl yürütünüz. Ne mi olurdu? Toplumsal korku öyle kolay yıkılmazdı , sol tandaslı bir parti ile bu mümkün değildi, sadece sağ cenahı kışkırtırdı. CHP sağ Milliyetçi, demokrat seçmene bu kadar yaklaşmazdı yada yaklaşacak adayları aday edemezdi ,iç dinamikleri buna izin vermezdi. İyi Parti kurulmasa Ülkücü milliyetçi seçmen MHP’nin AKP’ yi son üç secimde de destekleme kararı(referandum, vekillik ve cumhur, yerel secimler) Türk milliyetçisi ülkücülerin hoşuna gitmese de aleyhte kimse dışlanma ,parti içi hain damgası yememek için açıktan çalışamazdı.. önemli çoğunluğu da genel merkezin kararına uyar gider AKP tarafına oy verirdi. Tüm bu açılardan bakıldığında İyi partinin kurulması ve etkisi basit dört işlem matematikle ölçülmeyecek kadar derin bir sosyoloji içermektedir. Yani insan ve toplum faktöründe 2 kere 2 nin 4 etmediğini bazen 10 bazen elli bazen bin edebileceğini göstermiştir. İnsanın matematiği olmaz , İyi parti Türkiye’de demokratik dengenin kurulmasını sağlayarak, hükümetin demokratik seçimlerle uyarılmasını başarmıştır. Yoksa soru şu olmalıdır. 17 senedir siyasette olmayan ne oldu da AKP büyükşehirlerde yenilgiye uğradı ve sorgulanmaya başladı?

2.İYİ PARTİ KONGRESİ VE MAHALLE TEŞKİLATLARI

Gelelim asıl konuya, önümüzde İyi partinin bir önceki olağanüstü kongrede yaptığı tüzük değişikliklerinin uygulanacağı 3 Agustosta yapılacak Olağanüstü kongrede ki 50 kişilik Gik kurulunun çarşaf mı blok mu olsun tartışmalarına

Haklı eleştirenleri asla yadsımıyorum , fakat özellikle kişiler üzerinden eleştiri geliştirenlere bakıyorsunuz ya sadece kendi bölgesinde. , yada ilinde ilçesinde bile daha bir çok ülkücü tarafından tanınmıyor , fakat eleştiri yöneltilen birkaç ülkücü isim ; Koray Aydın, Musavat Dervişoğlu, Ümit Özdağ tüm ülkücüler tarafında Tanınan sembolleşmiş isimlerdir . Bu insanlar Genel başkan adaylığı dahil bir çok noktada Ülkücülerin kanaat önderliğini yapmıştır elbette kongrelerden yönetim dönemlerinden kalma seven yada sevmeyen olacaktır, bu bir ölçüt değildir. Öyle ki bakınız tarihe , insanlık tarihi açısından üzerinde toplumun kitlelerin topyekûn ittifak ettiği bir kişi dünya üzerine gelmemiştir gelmeyecektir de buna peygamberler dahildir.

Genel merkezde ,genel idare kurulunda başka ülkücü yok demiyorum yanlış anlaşılmasın ..Sadece eleştiriyi kampanyaya dönüştürenlere tek tek bakıyorum da, Bu kişiler kadar teşkilatları camiayı bire bir tanıyan eleştirenler içinde maalesef ikinci bir şahıs yok. Bazen kızarız , bazen eleştiririz , bazen ters düşeriz ama Ülkücü olandan asla vazgeçmeyeceğiz. ( bunu diyenlerden sunu çok duydum , Koray bey gitsin merkeze yakın bir isim teşkilatın basına gelsin , oldu güzelim , zaten Koray bey de olsa merkezden gelenleri biz ne teşkilatlarda, ne il teşkilatlarında dışlamıyoruz , ama çoğunluğu Türk milliyetçileri olan kurucusunun çoğunluğu Türk milliyetçileri olan, partinin kurucu fikirlerinden birisi ve en başat olanı rasyonel ve kültür temelli Türk milliyetçiliği olan bir yapıda Türk milliyetçileri kimseden rahatsız değilse, bir zahmet kimsede onlardan rahatsız olmamalı)

Kısacası bu tartışmaların tek sebebi MHP den veya eski siyasetçilerin eski siyaset yapma tarzlarından kalma komitacılık ekipçilik gibi soğuk savaş döneminden kalma kötü alışkanlıklardır.

Mesele çarşaf mı? blok mu anahtar mı olsun tartışmalarından ziyade , nasıl bir sistem , yönetişim ve yöntem ortaya koymalısınız tavsiye, eleştiri ve öneriler bu yönde olmalıdır. Yoksa filanca gider, falan kişi gelir, Ahmet’in ekibi gider Mehmet’in ekibi gelir bu çözüm değildir.

Çağımız merkezi yönetimler yerine, yerinden yönetimlerin, yönetmek yerine yönetişimin yer değiştirdiği bir çağda yasıyoruz. Genel yönetimi terör, iç güvenlik , bölücülük tehlikesi dolayısıyla merkezi yönetim olmalıdır, bu konu ile karıştırılmamalıdır. Kastımız belediye, siyasi partiler, kurumlar artık birey faktörünü yok sayamaz. Artık iletişimin gelişimi ve hızı yeni dünyanın okumalarını değiştirmiştir. Bu noktada facebook, instegram, twitter vb. sosyal medya araçları önemli bir haberleşme ve iletişim aracı haline gelmiştir. Sosyal medyada herkes kendine özgü bir iletişim dili ve kendini ifade etme durumu ve fırsatı bulmuştur. Sosyal hayatında düzenli iki cümle konuşamayan nice insanın bu araçlar vasıtasıyla duygu ve düşüncelerini ifade etmede döktürdüğünü görüyoruz. Yada tam tersi bir durumda söz konusudur. Artık herkes gazeteci, herkes kendi çapında amatör bir medya sahibidir. Benim kast ettiğim kişiler yerine yöntem ve sistem eleştirisi olmasını beklerdim. Yöntem olarak tüm teşkilatlanma mahalle teşkilatından yukarı doğru olmalıdır. Bu il ilçe delegesi dahil bu şekilde olmalıdır. Çağımızda artık herkes özel, herkes biricik , genel merkez , il ve ilçe yönetimlerinde orta gelir ve üstü insanlardan oluşan, mahalle kültürü olmayan, sitelerde ikamet eden insanlarla ,mahalleleri çözmezsiniz , mahalle Teşkilatı orada yaşayan ikamet eden insanlardan oluşur. Seçimde ayda iki kez kahve ve ev toplantısı yaparak ta mahallenin dertlerini ve siyasal yapısını çözemezsiniz. Mahalle teşkilatları , üyelerin sağlıklı yapılması , delege seçimi , mahalle Toplantıları, ev toplantıları, sandıkların yazılması ve kontrolü ,gibi bir Çok konuda verimli olacaktır . Şimdilik Uşak merkez ilçe bunu 21 mahallede başardı , sadece zayıf olan mahalleler daha da güçlendireli bilir, tüm illerde kâğıtta kalmamak suretiyle bu sistem uygulanırsa yukarıdaki hususlarda başarı olacaktır. Bu Partinin alacağa Oyuna da olumlu yansıyacaktır . Ayrıca delege ve üyelikler de böylelikle daha sağlıklı ve daha demokratik olacaktır. İşte ondan sonra çarşaf yorgan blok hiç fark etmez demokrasi sağlıklı işleyecektir .Yani bunu başarırsak il başkanı, ilçe başkanı , Gik , kim veya kimler olmuş kontrolörlük dışında çok da önemi olmayacaktır. Sağlıcakla kalınız..

İSMAİL OSKAY

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir