» İşçilerin Kıdem Tazminatına Dokunmayın

İşçilerin Kıdem Tazminatına Dokunmayın

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi CHP Emek Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer, Başkanlık sisteminin emekçilerin hakkını gaspettiğini, kıdem tazminatlarının da fona devredilecek olmasının bir reform değil aksine işçilerin kazanılmış haklarına vurulacak bir darbe olduğunu söyledi.
Paylas
İşçilerin Kıdem Tazminatına Dokunmayın
Yaşam - 18 Mart 2017, Cumartesi 19:37:39
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Milletvekili Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun bu yıl içinde kıdem tazminatlarının fona devredileceği yönündeki acıkmalarını eleştirdi. Hükümet yetkililerinin kıdem tazminatlarının fona devredilecek olmasını ‘reform’ olarak nitelendirdiğini anımsatan Gürer, “Bu reform değil, emekçilerin yıllar süren mücadeleler sonucu elde ettiği kazanımların ortadan kaldırılmasıdır” dedi.

 

İKTİDAR NEDEN KORKUYOR

 

 Türkiye’de Emek Bürolarının Kıdem Tazminatı ile ilgili bugun açıklamalarda bulunacağını ifade eden Gürer “Kıdem tazminatlarının fona devredilecek olması madem yararlı bir gelişme neden referandumdan önce hayata geçirilmiyor” diye sordu.

Ömer Fethi   Gürer, hükümetin bu sözde reformun işçilerin aleyhine bir gelişme olduğunu bildiği için referandum sonuna bıraktığını savundu. “Öncelikle  sorulması gereken şudur maden kıdem tazminatının fona devredilmesi emekçiler açısından  yararlı bir gelişmedir,neden referandumdan önce  hayata geçirilmiyor.İktidar partisi müjde  olarak gördüğü  bu sözde  reform,referandumda  evet çıkması için neden kullanmıyor Madem bu değişiklik çok hayırlı olacak neden 15 yıldır bu kanun  çıkarılmadı?” Dedi.

 Gürer, “İktidar partisi halktan korktuğu için, emekçilerin tepkisinden çekindiği için, referandum sonucunu kendileri açısından olumsuz etkileyeceğini bildikleri için bu değişikliği 16 Nisan sonrasına bırakmıştır” diye konuştu.

Kıdem tazminatlarının fona devredilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kıdem tazminatının her ay bir fona düzenli olarak ödenmesi, işverenin işçileri keyfi olarak işten çıkarabilmesinin önünü açacaktır. Çünkü toplu halde yapılması gereken ödeme, işçilere dolaylı yoldan da olsa bir iş güvencesi sağlamaktadır. Ayrıca hükümetin planı, 30 gün üzerinden hesaplanan tazminatın 15 güne indirilmesidir. Bu kazanılmış hakkın kaybı olacaktır.” Dedi.

 

HÜKÜMET EMEKÇİLERİN HAKKINI GASP EDİYOR

 

Ülkemizde iş güvencesinden yararlananların oranının yüzde 13.5 olduğunu ancak hükümetin bu az sayıdaki emekçinin hakkına da göz diktiğini anlatan Gürer, 16 Nisan’da evet çıkması halinde iktidar partisinin emekçilerin hakkını gasp edecek olan bu yasayı hayata geçireceğini, hayır çıkması halinde ise hükümete bir mesaj ve uyarı olabileceğini ifade etti.

Kıdem tazminatlarıyla ilgili istastistiki bilgileri de paylaşan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde 1971 yılında uygulamaya konulan kıdem tazminatınınen az bir yıl süre ile koşulları yerine getirenlere 30 günlük brüt ücret tutarında tazminat ödendiğini anımsattı. Gürer, Kıdem tazminatının dünyada 152 ülkede zorunlu, 18 ülkede ise yarı zorunluğu olarak uygulandığını  söyledi.

 

DÜNYA ÖRNEKLERİ İLE BAŞKANLIK SİSTEMİNİN EMEKÇİLERE VERDİĞİ ZARARLAR…

 

Dünyadaki örneklerine bakıldığında başkanlık sisteminin emekçilerin haklarını gaspettiğine değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Dünya’da  146 ülkede yapılan  bir taramada  54 ülke Başkanlık sistemi, 66 ülke parlementer sistemi 26 ülke yarı başkanlık sistemi incelemelerinin karşılıklı değerlendirmelerine değindi.

Gürer “ Başkanlık sistemi ile yönetilen 46 ülkeden 18’inde haftalık çalışma saatinin 48 saat olduğunu, Kenya ‘da 52  saat ile  en üst noktaya erdiğini, parlamenter sistemle yönetilen 50 ülkenin 27’sinde ise haftalık çalışma saatinin 40 saat olduğunu belirtti.

 Başkanlık sistemi ile yönetilen ülkelerde haftalık çalışma saatinin ortalama 44 saat 53 dakika olduğunu,  parlamenter sistem ile yönetilen ülkelerde ise haftalık çalışma saatinin  ortalama 42 saat 44 dakika olduğunu  söyledi.

Parlamenter sistemde 29 gün olan yıllık izin süresinin başkanlık sisteminde 17 gün olduğunu kaydeden Gürer, parlamenter sistemde 19 hafta 2 gün olan doğum izninin başkanlık sisteminde 13 hafta 2 gün olduğunu vurguladı.

 

Başkanlık sistemi ile  yönetilen ülkelerde  % 62 si  sahip oldukları kişi başına milli gelire göre göreceli  olarak daha  düşük asgari ücret alırken Parlementer  sistem ile yönetilen  ülkeler açısından bakıldığında  % 51’i sahip oldukları kişi başına milli gelirin göreceli olarak daha yüksek asgari ücret aldıklarını  ifade etti.

Başkanlık sistemi ile yönetilen ülkelerde çalışma başarışı ve çalışma koşullarının sorunlu olduğuna vurgu yapan Ömer Fethi Gürer, “Parlamenter sistem çalışma barışında daha uygun ve çalışma koşulları tek adam yönetimine göre daha çalışanlar lehine düzenlemeler içermektedir” şeklinde konuştu.

Gürer   14 yıllık AKP Hükümetleri döneminde işçi haklarının budandığını, sendikasızlaşmanın önünün açıldığını, esnek çalışma  modern kölelik yasası ile güvencesiz çalışmaya yol verildiğini, Bireysel emeklilik uygulaması ile kamu emekliliğinin önünün kesilmeye çalışıldığını anımsatarak işçilerin emekçilerin işsizlerin mağdur kesimlerin 16 Nisan’da Hayır oyu vermesi çağrısında bulundu. Başkanlık sisteminin tek adamın her konuda karar  vereceği bir süreç olacağını işçilerin lehine olmayan düzenlemelerinde yolunun açılacağını kaydetti.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
foto Galeri
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
http://www.evinizneisterse.com

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLARİçerik Yükleniyor...

FaceBook

PUAN DURUMLARI :İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir