» Emekliye İntibak Yok, Yaşa Takılanlara Kötü Haber

Emekliye İntibak Yok, Yaşa Takılanlara Kötü Haber

08.03.2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6283 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 2000 yılından önce 2,7 milyon kişiye bağlanan aylıklar yeniden hesaplanmış olup, 2008 yılma kadar geçen sürede gerçekleşen büyüme oranlarının %75'i emekli aylıklarına yansıtılmıştır.
Paylas
Emekliye İntibak Yok, Yaşa Takılanlara Kötü Haber
Yaşam - 29 Aralık 2016, Perşembe 18:59:08
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilerin umutla beklediği   ve emekli derneklerinin de ‘olmazsa olmazlarımızdan’ dediği İntibak ile ilgili düzenleme isteklerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na sordu. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer:“6283 Sayılı Kanun ile   intibak hakkının, 2000 sonrası emeklileri için de uygulanması düşünülmekte midir?” sorusuna  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu verdiği yanıtta şöyle dedi.-“Sosyal güvenlik sisteminde intibak; emeklilik için gerekli olan şartlardan yaş, prim ödeme süresi ve ödenen primlerin miktarı eşit olduğu halde, sırf farklı tarihlerde emekli olunduğu için farklı aylık hesaplama sistemlerinden oluşan aylık farklılıklarının giderilmesidir.

08.03.2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6283 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 2000 yılından önce 2,7 milyon kişiye bağlanan aylıklar yeniden hesaplanmış olup, 2008 yılma kadar geçen sürede gerçekleşen büyüme oranlarının %75'i emekli aylıklarına yansıtılmıştır. Yapılan intibak sonucunda 342 TL'ye varan artışlar sağlanarak 2000 yılından önce bağlanan en yüksek emekli aylığı 1.900 TL'ye ulaşmıştır. Getirilen düzenleme ile 01.04.2002-30.06.2002 tarihleri arasında Bağ- Kur'dan aylık alan 12 bin emeklimiz de intibak kapsamına alınmış, bu emeklilerimizin aylıklarında da 27 TL ila 178 TL arasında artış yapılmıştır.

İntibak düzenlemesinin kapsamı Kurum tarafından yapılan detaylı incelemeler sonucu tespit edilmiş olup, 2000 yılından sonra emekli olup kapsam dışında kalanlar için intibak uygulaması söz konusu değildir.” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Emeklilerin merakla beklediği bu düzenleme talebinin ne yazık ki yapılmayacağını Bakan açıklamaktadır. Ülkemizde  emekçilere gelince kaynak bulmayan hükümet mağduriyetleri görmezden gelmekte emekçilerin emeklilerin yoksulluk sınırında yaşamasına göz yummaktadır. Emekliler için verilen sözler tutulmamaktadır. İnsanca yaşam olanakları emeklilere sağlanmalıdır .Emeklileerde ilaç katkı payı kaldırılmalı,promosyon  sorununun bir an önce aşılması sağlanmalı, emeklilere konut sözü bir an önce kapsamlı olarak çözüme erdirilmelidir.” dedi.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARA DA OLUMSUZ HABER

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen emeklilikle ilgili gün prim süresi dolup yaş nedeni ile emekli olamayanları da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soru olarak yöneltti. Bakan Mehmet Müezzinoğlu verdiği yanıtta şöyle dedi:“

Sosyal güvenliğin finansmanında kullanılan yöntemlerden biri dağıtım yöntemidir. Bu yöntemde cari dönemde çalışanlardan alınan primler, aynı dönemde aylık ve gelir alanlara ödenmektedir. Hâlihazırda Türkiye'de sosyal güvenliğin finansmanı dağıtım esasına göre yapılmakta ve Devlet sisteme doğrudan katkı yapmaktadır.

Dağıtım sisteminde denge hali, mevcut dönemin gelirleri ile aynı dönemin giderlerinin karşılanabilmesi halidir. Bu dengenin sağlanmasındaki en önemli unsur ise aktif/pasif dengesidir. Bir çalışan sigortalının kaç emekliyi finanse ettiğinin göstergesi olan aktif pasif oranı; ülkemizde 2015 yılında 1,94 olarak gerçekleşmiştir. Aktif pasif oranı emeklilik yaşından doğrudan etkilenen bir parametredir. Ülkemizde 2014 yılı içerisinde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının; (a) bendi kapsamında emekli olanların ortalama yaşı 51, (b) bendi kapsamında emekli olanların ortalama yaşı 59, (c) bendi kapsamında emekli olanların ortalama yaşı 53 olarak gerçekleşmiştir. Her ne kadar emeklilik yaşı günümüz için kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş olsa da yıl içinde emekli olanların ortalama yaşı kademeli geçiş gereği bu seviyelerde gerçekleşmektedir.

Emeklilik sistemlerinde fİnansal sürdürülebilirliğin temel sigortacılık ilkeleri içinde devam edebilmesinde yaş en önemli parametrelerden biridir. Dolayısıyla, yaş ile ilgili bir düzenleme Kurumun aktüeryal dengesini olumsuz etkileyecek ve hazine transferlerinin artmasına sebep olacaktır. Bu kapsamda Kurumun temel amacı sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, etkin, adil, kolay erişilebilir, aktüeryal ve mali açıdan sürdürülebilir, çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmektir.

 CHP Milletvekili Ömer Fethi bu konuda da hükümetin çözülebilir sorunu  bütçe ile  ilişikilendirip çözümsüz kılma adına bi yanıt vermektedir. Ülkemiz iyi yöneltilemediği için sorunlar birikmiş ve çözümsüzlük üzerine  hükümet edilir duruma gelmiştir. Emeklilikte yaşa takılanların haklı talepleri emekli olmalarının önünde engelin kalıdırılmasıdır.Bu bağlamda emeklilerde yaşa takılanların sorunlarını aşılması sağlanmalıdır.  Yaşın en önemli parametre olması yakın dönem sayılacak bir uygulamadır. Mevcut mağduriyetlerin bu bağlamda çözümlenmesi bu tür olumsuz yanıtlarla değil  hak edenin hakkını vermekle olmlıdır”.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir