» Dünden Bugüne Türkiye'de Kadınların Siyasete Katılımı-1

Dünden Bugüne Türkiye'de Kadınların Siyasete Katılımı-1

Eğer bizi bu toplantılara almazsanız biz de Batılı kadınlar gibi gösteri yaparız! Bu cümle, 1908’de Meclis-i Mebusan toplantısını izlemek isteyen Osmanlı kadınlarına aittir
Paylas
Dünden Bugüne Türkiye'de Kadınların Siyasete Katılımı-1
Siyaset - 12 Mart 2015, Perşembe 17:02:08
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eğer bizi bu toplantılara almazsanız biz de Batılı kadınlar gibi gösteri yaparız!

Bu cümle, 1908’de Meclis-i Mebusan toplantısını izlemek isteyen Osmanlı kadınlarına aittir. Bu demektir ki, artık Osmanlı kadını da siyasete ilgi duymaya başlıyor. Dolayısıyla, kadınların siyasete katılma mücadelesi, 1908’de İkinci Meşrutiyet ile başladı diyebiliriz. O yıllardan sonra, hepsi siyasal amaçlı olmasa da çok sayıda kadın örgütleri de oluşuyor.

İlk olarak 1913 yılında, kadınlara kamu kurumlarında çalışma hakkı tanınır. Kadınlar, devlet memurluğu, öğretmenlik, hemşirelik gibi mesleklerde çalışabilecekti. Devam eden süreçte artık siyasal amaçlı cemiyetlerin de oluştuğu görülüyor. Mesela bazıları;
Osmanlı Kadınları Terakkiperver Cemiyeti, 
İttihat ve Terakki Kadınlar Şubesi, 
Teali-i Nisvan Cemiyeti, 
Osmanlı Kadınları Şefkat Cemiyet-i Hayriyesi, 
Osmanlı Cemiyet-i Hayriye-i Nisvaniye, 
Teali-i Vatani Osmani Hanımlar Cemiyeti, 
Müdafaa-i Hukuk-ı Nisvan Cemiyeti gibidir.

Bu gelişmelerin yanı sıra, I.Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı, kadınlar için bir dönüm noktası da oldu. Çünkü savaş yıllarında kadınların ülke savunmasına hem katkı sağladığı; hem de ülke savunmasına yönelik örgütlenmelerde bulunduğu görülür. Gelişmeler, kadınlara siyasal faaliyetlerde söz sahibi olma fırsatını da getirdi.

Gelişmelerin ilki 1923 yılında Kadınlar Fırkası’nın kurulmasıyla başlar. Partinin amaçları arasında, “kadınların sosyal, siyasal ve ekonomik alanlarda gelişmesini sağlamak…” gibi ifadeler bulunuyordu. Fakat, önemli iki sorun vardı: Birincisi, kadınların seçme ve seçilme hakkı yoktu. İkincisi ise, fırkanın(partinin) faaliyette bulunması için valilikten izin alması gerekiyordu. Valiliğin cevabı “Seçme ve seçilme hakkı olmayan kadınlara siyaset yapma izni verilmez.” olur.  Partiyi kuranların verdiği karşılık ise, “Biz şimdilik siyasi haklarımızı talep etmekten vazgeçtik ama zamanı gelince bunları isteyeceğiz. Bunlardan tamamen vazgeçmiş değiliz.” şeklindedir. Yani mücadelenin devam edeceğinin beyanıydı.

Cumhuriyet ilan edilmişti edilmesine de; fakat, ne 1921 Anayasası’nda ne 1924 Anayasası’nda kadınlara yönelik bir ifade içermiyordu. 1924 Anayasası’na göre, seçmen olmak ya da mebus olmanın temel şartlarında biri erkek olmaktı. Yani erkeklerin sahip olduğu siyasal haklara, kadınların da sahip olması henüz kabul görmemişti.

Yine 1924 yılında kadınlar açısından önemli bir gelişme daha yaşanır. Aynı yıl, “Türk Kadınlar Birliği” kurulur. Birliğin programları arasına, “kadınların düşünsel ve toplumsal alanlarda düzeylerini yükselterek, onları siyasal haklarını kullanacak sorumluluk ve bilince ulaştırmak…” gibi ifadeler serpiştirilir. “Türk kadınlar Birliği’nin” 1927 İstanbul Kongresi’nde bu programlar bir daha vurgulanır. En başta gelen taleplerden biri, ilk aşamada yerel seçimlerde oy hakkı olmuştu. Talepler etkili olmuş ki; 1930’da kadınlara yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı tanınıyordu. Elbette, bu hakların kazanılmasında, hem dünyadaki gelişmeleri hem Cumhuriyeti kuranların olumlu düşüncelerini de unutmamak gerekir.
-Devamı gelecek yazıda-

ERSOY YILDIZ

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir