» DMO Arazileri Bedelsiz Neden El Değiştirdi?

DMO Arazileri Bedelsiz Neden El Değiştirdi?

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulus’taki 32 metrekare bir dükkân kirası için SGK ve Et Balık Kurumu’nun yıllardır mahkemelik olmasına rağmen, DMO’nun elinde bulundurduğu gayrimenkulleri bedelsiz olarak başka kurumlara devretmesi arasındaki çelişkiyi TBMM gündemine taşındı.
Paylas
DMO Arazileri Bedelsiz Neden El Değiştirdi?
Yaşam - 07 Haziran 2017, Çarşamba 21:26:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Maliye Bakanı Naci Ağbal, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, DMO’ya ait İstanbul, Gaziantep ve Diyarbakır’daki taşınmazların bedelsiz olarak devredilmesi ve bu devir işleminde yaşanan olumsuzlukları içeren soru önergesini yanıtladı. 

 

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki taşınmazların, başka kurumlara bedelsiz olarak devredilmesi, bu taşınmazların devir işleminden sonra hangi amaçla kullanıldığı ve DMO’nun bu devirlerle ilgili gördüğü zararın açıklanması amacıyla Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. CHP Milletvekili Gürer, Et ve Süt Kurumu ile SGK’nın Ulus’taki 32 metrekare bir dükkânın kirası için yıllardır mahkemelik olmasına rağmen, DMO’nun elinde bulundurduğu arazi ve taşınmazları bedelsiz olarak başka kurumlara devretmesindeki arasındaki çelişkili durumun açıklanmasını istedi. 

 

TTA GAYRİMENKUL, DMO’DAN BEDELSİZ ALDIĞI GAYRIMENKULLERİ NE AMAÇLA KULLANIYOR

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde, DMO mülkiyetindeki Gaziantep İli, Şahinbey İlçesi, Kolejtepe Mahallesinde bulunan taşınmazın, Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile kamuoyunda TEKEL olarak bilinen Tütün Tuz Alkol (TTA) Gayrimenkul A.Ş.’ye devredildiği ve bu devrin kurum zararı olarak gösterildiğini belirterek, TTA Gayrimenkul A.Ş.’nin bu alanı hangi amaçla kullandığını sordu. Gürer, mülkiyeti DMO’da olan Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki taşınmazın da hazineye devredildiğini anımsatan Ömer Fethi Gürer, bu taşınmazın da hangi amaçla kullanıldığının açıklanmasını istedi.

 

DMO’NUN KOCAELİ’NE TAŞINMASI EK MALİYET OLUŞTURMAZ MI?

 

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Müdürlüğü ile İstanbul Basım İşletme Müdürlüğünün; İstanbul İli Göztepe İlçesinden, Kocaeli İli Gebze İlçesine taşındığını ve bu gayrimenkullerin bedelsiz el değiştirdiğini hatırlatarak, bu taşınmanın kurum giderleri ve dağıtım masraflarında ek maliyet oluşmasına yol açıp açmayacağını sordu. 

 

32 METREKARELİK DÜKKÂN İÇİN YILLARDIR SÜREN HUKUK MÜCEDELESİ

 

DMO için Kocaeli Gebze ilçesinde Hazinece verilen taşınmazların hangi illerdeki taşınmazlara karşılık verildiğinin yanıtlanmasını da isteyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “DMO arazilerinin ve taşınmazların bedelsiz olarak devri yapılırken Ulus'taki 32 metrekare dükkânın kira artışında anlaşamayan Et ve Süt Kurumu ile SGK kiracısı olarak kira artışından dolayı süre gelen ve mahkeme masrafı kira artışını aşacak duruma eren uzlaşmazlığa neden müdahil olunmamıştır? DMO'na ait İstanbul, Gaziantep, Diyarbakır mülkiyetine sahip olduğu taşınmazları bedelsiz el konulurken iki kurumun 32 metrekare bir dükkân için yıllardır süren mahkemesi olağan görülebilir mi?” şeklinde soru yöneltti. 

 

BAKAN’DAN YÜZEYSEL YANIT

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorularına yüzeysel olarak yanıt verdi. Bedelsiz devredilen gayrimenkullerin devir alın kurumlarca hangi amaçla kullanıldığını açıklamayan Maliye Bakanı Ağbal, Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü mülkiyetinde olan ve Gaziantep İli, Şahinbey İlçesi, Kolejtepe Mahallesinde bulunan taşınmazın Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile TTA Gayrimenkule devredildiğini doğruladı. 

Bakan Ağbal, Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü mülkiyetinde atıl durumda bulunan Diyarbakır İli, Sur İlçesi kentsel sit alanı içinde kalan ve korunması gerekli kültür varlıkları arasında yer alan taşınmazın 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında Hazineye devredildiğini belirtti. 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Müdürlüğü ile İstanbul Basım İşletme Müdürlüğünün; İstanbul İli Göztepe İlçesinden, Kocaeli İli Gebze İlçesine taşınmalarının Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğüne "dağıtım masrafları" yönünden ek bir maliyet oluşturmadığı da ifade etti. 

Bakan Ağbal, Kocaeli İli, Gebze İlçesinde bulunan taşınmaz ile Afyonkarahisar, Kayseri, Tekirdağ, Isparta, Sivas, Konya, Samsun, Ankara ve Sakarya İllerinde bulunan taşınmazlar trampa edildiğini kaydetti.

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
foto Galeri
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
http://www.evinizneisterse.com

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLARİçerik Yükleniyor...

FaceBook

PUAN DURUMLARI :İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir