» CHP'li Biçer'den 2016 Analizi

CHP'li Biçer'den 2016 Analizi

CHP Milletvekili Tur Yıldız Biçer 2016 Yılını Analiz Etti
Paylas
CHP'li Biçer'den 2016 Analizi
Ekonomi - 31 Aralık 2016, Cumartesi 19:23:45
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Evet! “UĞURLU”yoruz!

            Hedef olarak 2023’e gözünü dikenlerin her yaptıkları işlerde “Hayırlı Uğurlu olsun!” söylemleriyle geçen ve binlerce utanılası olayın yaşandığı Türkiye’mizde bizler, hayırla karşılayamadığımız hatta hayırlarla karşılaşamadığımız 2016’yı “UĞURLU”yoruz!

EN EĞİTİMSİZ 9. TOPLUM OLDUK!

            Türkiye’nin eğitim alanındaki başarısızlığı her geçen gün arttı ve 80’i aşkın ülkede sosyal araştırmalar yapan kuruluş “Ipsos MORI’nın” düzenlediği “Eğitimsizlik İndeksi” ile halkın bilgisine dayalı bir araştırmayla dünyanın en eğitimsiz bölgeleri belirlendi; Türkiye 9. sırada yer aldı. Ve listenin ilk on sırasında Türkiye’nin dışında hiçbir Avrupa ülkesi yoktu!!

            Eğitim seviyesindeki düşüş, yeniliklere kapalı bir topluma götürürken yeni bir yılı karşılamaya hazırlanmamız ironik!

                        İLKÖĞRETİMLİLER CİNSEL SUÇLARDA İLK SIRADA!

            Gelin görün ki eğitim düşerken, toplumumuz eğitimsizliğinde dereceyi göğüslerken suç oranlarımız her geçen gün arttı!

            Cinsel suçlardan cezaevinde bulunan tutukluların oranı %34,3’e yükseldi. Bunlar, tam da tahmin ettiğiniz gibi ilköğretimliler!

            *Okur-yazar olup da bir okul bitirmeyenler arasında hırsızlıktan cezaevinde olma oranı %35,7…

            *Okuma-yazma bilmeyenler arasında hırsızlıktan cezaevinde olma oranı %29,4…

            *İlöğretim mezunları arasında hırsızlıktan cezaevinde olma oranı %23,1…

Eğitimin önemi başka hangi verilerle anlatılabilir?

            Ekonomik koşulları iyileştirmeyi eğitim kalitesini arttırmayı hedeflemeyen iktidar çokça cezaevi yapacağını açıklayarak yüzsüzlükte de bir ilke daha imza attı! Cezaevi sayısını arttıracağını açıklayan ve bununla da gurur duyan bir ülke olduk! Sonumuz hayrola!

                                   ÇOCUKTAN GELİN “OL-MAZ!”

            “Çocuktan gelin olmaz, çünkü çocuk gelin olamaz!” diyerek savaşmaya alıştık! Cinsel istismarı meşrulaştırmaya çalışan iktidarın gelin olan çocukların sayısını azaltmak hatta sıfıra düşürmek gibi bir gayreti olmadığı utanç tablosuna da ne yazık ki 2016!’da da şahit olduk!

Nüfus idaresine bildirilmeyen evlilik kayıtları dışında yaklaşık 602 bin 982 resmi evlilikten 31 bin 337’sinde 16-17 kız çocukları “gelin” oldu! Yani 2016 yılındaki toplam evliliklerin 5,2’si… Bu utanç tablosunun 2017’de son bulmasını temenni eder olmaktan da utanç duyar olduk!

 

 

                                   478 GÜNDE 1107 OCAĞA ATEŞ DÜŞTÜ!

            20 Temmuz 2015 ile 9 Kasım 2016 tarihlerini kapsayan kayıtlara göre 478 günde 793 güvenlik görevlisi “asker-polis-korucu” şehit oldu, 314 sivil vatandaşımız yaşamını yitirdi!

            478 günde 1107 kayıp! Hükümet herhangi bir olayın sorumluluğunu da yine üzerine alınmadı bol bol “güvenlik zafiyeti yoktur!” açıklamasını yaptı! 2017’de  “güvenlik zafiyeti yoktur!” açıklamasını duymamayı temenni etmekten bizler utanç duyarken yetkililer yine söylenenleri üzerine alınmamakla meşgul olacaklar!

CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE UÇURUMA YUVARLANDIK!

            Dünya Ekonomik Forumu (WEF) 2016 Küresel Cinsiyet Uçurumu raporunu açıkladı.

Açıklanan rapor gerçekten uçurumdu!

144 ülkenin değerlendirildiği raporda, cinsiyet eşitliğinde en iyi puanı bu yıl da İzlanda alırken, Türkiye ne yazık ki 130’uncu sırada yer aldı. Küresel Cinsiyet Uçurumu raporunda 144 ülke arasından 130’uncu olan Türkiye, kadın-erkek eşitsizliğindeki durumunu bir kez daha gözler önüne serdi. Raporda, Türk kadını istihdama katılım, siyaset ve eğitim alanlarında oldukça geri kaldı! Kadınlara istihdam sağladığı yönünde açıklamalarda bulunan hükümet bir defa daha 2016’da da sınıfta kaldı.

3 BİN 59 ÇOCUK CEZAEVLERİNDE

            Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, cezaevlerinde bin 752 tutuklu, 831 hükümlü çocuk bulunduğunu, hükümlü veya tutuklu annesinin yanında, cezaevinde kalan çocuk sayısının ise 476 olduğunu bildirdi.

ADALET BAKANLIĞI: 5 YIL İÇERİSİNDE 174 YENİ CEZAEVİ YAPACAĞIZ!

            Eğitimin kalitesini ve niteliğini arttırmayı amaçlamayan hükümet Adalet Bakanlığı: “5 yıl içerisinde 174 yeni cezaevi yapacağız!” açıklamasında bulundu! Devletin çözümü daha fazla insanı içeriye koymak oldu!

TÜRKİYE’NİN İTİBARI YERLE BİR

            İtibar danışmanlık şirketi Reputation Institute, her yıl yayımlanan En İtibarlı Ülkeler araştırmasının 2016 raporunu yayımladı. Araştırmada İsveç ‘En İtibarlı Ülke’ olarak 1. sırada yer alırken, araştırmaya dâhil edilen 70 ülke arasında Türkiye 58. sırada yer aldı. 2015 yılında 39. sırada yer alan Türkiye’nin ‘itibar notundaki’ 7 puanlık düşüş, araştırmada görülen en büyük düşüş oldu.

6 AYDA 3 SOMA YAŞANDI

 

İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili düzenlemeler patron-hükümet işbirliğiyle sürekli ertelenirken, iş cinayetleri artarak devam ediyor. Haziran ayında en az 200 işçi yaşamını yitirdi. Bu yılın ilk 6 ayında ise hayatını kaybeden işçilerin sayısı en az 912’ye ulaştı. Yeni bir yılda yetkililer kaç ölüme daha sessiz kalacak düşünmek dahi istemiyoruz!

 

DÜNYAYA KATKIDAN ÇOK ZARARIMIZ VAR

            Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Bankası gibi kuruluşlardan derlenen 35 veriye göre ülkelerin insanlığa katkısı ve zararının değerlendirildiği ‘İyi Ülke Endeksi’nde Türkiye, 163 ülke arasında 55’inci sıraya yerleşti. Kendimize faydamızın olmadığı düşünülürse durum hiç de şaşırtıcı değil!

17 BİN MAHKÛMA 1 DOKTOR, 9 CEZAEVİNE İSE 1 AMBULANS DÜŞÜYOR

            Cezaevlerindeki tutuklu hükümlü sayısı, suç oranları ve cezaevlerinde görev yapan doktor sayısına ilişkin Adalet Bakanlığı’nın güncel verilerine dayanarak hazırlanan raporda, Türkiye’de 362 cezaevinin toplam kapasitesi 180 bin 256 kişi olurken, Mart 2016 itibarıyla cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısı 185 bin 228 oldu. Mevcut iktidar döneminde tutuklu sayısında yüzde 211 artış olduğu belirtilen Hapishane Raporu’na göre, 17 bin mahkûma 1 doktor, 9 cezaevine ise 1 ambulans düştüğü görüldü! Satışa çıkarılan hizmetinde taşeron “Sağlık Bakanlığı” için normal mi karşılamak gerekir bilmiyoruz!

BİR YILDA 875 ÇOCUK ÖLDÜ

            Devletin bizzat gerçekleştirdiği yaşam hakkı ihlallerinde en az 103 çocuğun, devletin önlem almayarak sebep olduğu yaşam hakkı ihlallerinde ise en az 772 çocuğun yaşamını kaybetti.

  • Raporda yer alan bazı çocuk ölümleri sayıları şöyle,

  • Yargısız infaz sebebiyle en az 61 çocuk,

  • Eğitim hizmeti alırken en az 15 çocuk,

  • Bakım hizmeti alırken en az 8 çocuk,

  • Sağlık hizmeti alırken en az 11 çocuk yaşamını kaybetti.

  • En az 102 mülteci çocuk ölümle sonuçlanan yaşam hakkı ihlaline maruz kalırken; 11’i mülteci olmak üzere en az 76 çocuk iş cinayetlerinde yaşamını kaybetti. En az 35 çocuk intihar ederken, en az 30 çocuk bireysel silahlanma sebebiyle yaşamını kaybetti. Kentsel ve kırsal açık alanda ki olaylar sebebiyle en az 142 çocuk yaşamını kaybetti. Trafik kazaları en az 186 çocuğu öldürürken, sadece bisiklet kazaları nedeniyle en az 17 çocuk yaşamını kaybetti.

    İşte çocuklarımıza, yani geleceğimize verdiğimiz değer!!

BORCUNU ÖDEYEMEYEN 110 BİN KİŞİ HAPSE GİRDİ

İcra İflas Kanunu’nun 340’ıncı maddesine göre, zamanında ödeyemediği bir borcu nedeniyle hakkında icra takibi başlatılan bir vatandaş icra dosyasına ya da haciz esnasında icra memuruna “borcumu ödeyeceğim” diye taahhütte bulunup, taahhüt ettiği borcu ödeyemez ise 3 ay hapis cezasına çarptırılıyor. Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı adli istatistiklere göre “ödeme şartını ihlal” suçlamasıyla 2010-2014 yıllarını kapsayan 5 yılda toplam 1 milyon 180 bin dava açıldı. Bu davaların 725 bininde mahkûmiyet kararı çıktı. Yasaya göre ödeme şartını ihlal suçlarında, sanıklara 3 aya kadar tazyik hapis cezası veriliyor. Buna göre son 5 yılda borcunu ödeyemeyen vatandaşlardan 110 bin 361’i hapse girdi. Aynı dönemde ödeme şartını ihlal suçundan cezaevine giren 108 bin 119 kişi de cezasını çekerek hapisten çıktı.

Bunlar istatistiklerin sadece bir kısmı! Türkiye’nin 1 yıllık kısmi özeti… Bu şartlar altında karşılanan bir yıl ne kadar iyi karşılanır bilmiyorum ama iyi yıllar diliyorum!

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

FaceBook

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir