» 27 Mayıs 1960 İhtilali Ve Hatırlattıkları

27 Mayıs 1960 İhtilali Ve Hatırlattıkları

DP İktidarı, CHP ile başlayan Türkiye’yi ABD’ye eklemleme stratejisinin gereğini yapmaya başlar. Komuta kademesi ile birlikte 15 general ve 150 subay emekliye sevk edilir. 28 Mart 1949 tarihinde ABD ve Rusya’dan sonra Türkiye, İsrail’i resmen tanır.İsrail Askeri Ataşeliğini; Washington, Paris ve Londra’dan sonra Ankara’da açar. İstihbarat anlaşması yapılır.
Paylas
27 Mayıs 1960 İhtilali Ve Hatırlattıkları
Yerel - 27 Mayıs 2014, Salı 20:43:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

27 Mayıs 1960 yılında yapılan sivil yönetime karşı yapılan harekatın; darbe mi ihtilal mi, devrim mi olduğu tartışmalıdır. Her kesim kendine göre anlam yüklemektedir.

Türkiye; Hırsızlık, yolsuzluk, dincilik, ahlaksızlık, darbeler, darbe teşebbüsleri, eksen kaymaları, batı bloku, doğu bloku, Avrasya, İslam ümmeti, Ortadoğu, Yeni Osmanlı, sömürge, eyalet, gibi konuların tartışıldığı bir ülke.

Çünkü Türkiye; bulunduğu jeopolitik ve jeostratejik konumu, Balkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu’nun merkezinde enerji havzalarının geçiş güzergahında bir bölgedir.

Anadolu; yardımdadır, üç tarafı denizdir, bütün uygarlıkların beşiğidir. Ortadoğu kökenli dinlerin yerleşim yeridir. Hititler, Firikyalılar, Fenikeliler Troyalılar, İyonyalılar, Urartular Lidyalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ülkesidir. Dolayısıyla dünyanın merkezidir.

Bu nedenle; 1920’lerde Osmanlıyı yıkıp kontrolü ele geçirdikleri Türkiye’yi, kimliksizleştirmek, Türk kimliğinden arındırmak, İslam inancını tersyüz etmek, tarihi altüst edip, kafa karıştırmakla yeniden batının tehdit unsuru haline gelmesini önlemek istemişlerdir.

Askeri darbeler de;bir nevi batı ekseninden kontrolünden çıkmak isteyen asker ve sivil kadrolara karşı masumane düşünce görüntüsü altında yapılan operasyonlardır.

Batısivil ve askeri stratejistleri, İslamcı akımların güçlenmesi hakinde solla işbirliği yaparak darbe yapmış, sol güçlenince bu kez İslamcıve milliyetçi unsurlarla darbe yapmıştır.

Milliyetçisi, solcusu, İslamcısı;kendi lehine olan darbeyi savunmuş, karşı olan darbeyi ise eleştirmiştir. Eleştirmektedir.

Yine; hangi siyasi açıdan yapılırsa yapılsın her askeri darbe, ister sol ister sağ darbe olsun ABD ve Avrupa ülkelerince desteklenmiştir.

1000 yıldır Türkleri Orta Asya'ya sürme (şark meselesi) hayalleri olan, son yüzyılda 100 proje yapan İngiltere, Fransa ve ABD ise; siyasi, ekonomik kültürel amaçlarıiçin aydınları ve bağımsızlığın omurgası olan TSK ve milli güçlerle oynamaya devam ediyor.

27 darbesi de bunlardan biridir. Peki 27 Mayıs nedir ne değildir?

ABD, AB Türkiye'nin yönetiminde etkinliklerini siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel alanda sinsince sürdürmüşlerdir.

Yıl 1939: ABD- Türkiye askeri anlaşma ve eğitim anlaşmaları yapılır. İkinci dünya savaşı sonrası çok partili yaşama geçilir. İlk çok partili seçim 1946 yılında yapılır. CHP kazanır.

21 Temmuz 1946 seçimlerinde DP yüzde 13 oy alır.

14 Mayıs 1950 seçimlerinde DP yüzde 52.67 oyla iktidar olur.

2 Mayıs 1954 seçimlerinde DP yüzde 57.61 oyla üçlenerek iktidarı sağlamlaştırır.

27 Ekim 1957 seçimlerinde DP yüzde 47.87 oyla iktidar sürdürür.

DP iktidar olunca;İnönü döneminde başlayan siyasal bağımlılığı, bir tehdit durumunda ve çağrıüzerine ABD'ye Türkiye'ye müdahale etme yetkisi verilmesine kadar götürür.

DP İktidarı, CHP ile başlayan Türkiye’yi ABD’ye eklemleme stratejisinin gereğini yapmaya başlar. Komuta kademesi ile birlikte 15 general ve 150 subay emekliye sevk edilir.

28 Mart 1949 tarihinde ABD ve Rusya’dan sonra Türkiye, İsrail’i resmen tanır.İsrail Askeri Ataşeliğini; Washington, Paris ve Londra’dan sonra Ankara’da açar. İstihbarat anlaşması yapılır.

1951 yılında 5816 sayılıAtatürk'ü Koruma Kanununu çıkarılır.

1952 yılında NATO'ya üye olur.

1958 yılında dış borçlar ödenemez duruma gelir ve % 320 oranında bir devalüasyon yapılır.

1959 yılında Londra ve Zürih anlaşmaları imzalanarak Kıbrıs Cumhuriyeti kurulur

1959 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üye olmak için başvurur.

1960 yılında OECD'ye üye olur.

Fas, Tunus ve Cezayir'in bağımsızlığında Türkiye, Batı'nın yanında yer alır.

SüveyşKanalını millileştiren Mısır lideri Nasır'a karşı İngiltere'yi destekler.

Yoğun bir biçimde dış borç alınır.

YabancıSermayeyi Teşvik Kanunu ve Petrol Kanununu çıkarılır.

DP muhalefeti susturmak için Tedbirler Kanunu'nu çıkarır.

1950-1960 döneminin temel tartışma ve mücadele konusu, biçimsel özgürlüklerdi. Basın özgürlüğü, üniversite özerkliği, mahkemelerin bağımsızlığı gibi konular, örgütlü veya örgütsüz bütün muhalefetin ve bütün mihrakların sloganları haline gelmişti.

1945-1960 arasıçok partili hayat;beklenen demokrasiyi değil halkın bölünmesini getirmişti. Camiler, kahveler ve mahalleler ayrılmıştı. Tam bir cepheleşme yaşanır.

DP lideri Menderes;ABD'ye teslimiyet politikasının ülkeyi iyi bir noktaya getirmediğini gördükten sonra Rusya ile ilişkileri geliştirmek üzere orayı ziyaret için gerekli randevuları alır, fakat ziyaretten 40 gün önce 27 Mayıs Darbesi gerçekleşir.

Günün Sözü: Tarih geçmişin aynası, bugünün habercisi yarının ise yol haritasıdır.

Nurullah AYDIN

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
foto Galeri
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLARİçerik Yükleniyor...

FaceBook

PUAN DURUMLARI :İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir